Yuvasız çocuk kalmayacak

Yuvasız çocuk kalmayacak .11070
  • Giriş : 27.10.2007 / 17:42:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, ''Hedefimiz, bu yıl sonuna kadar çocuklarımızın yüzde 40'ını sevgi evlerine taşıyabilmek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Çubukçu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası bünyesinde hizmete giren 0-2 yaş bebek evi, 0-12 yaş sağlık ünitesi, 8 adet sevgi evi ve 7-12 yaş çocuk marketinin açılışını yaptı.

Açılış öncesinde konuşan Çubukçu, bilimsel gerçekler ve uluslararası normların, çocuğun en iyi şekilde büyüyüp gelişebilmesinin ancak sağlıklı bir aile yanında mümkün olduğunu gösterdiğini belirterek, buradan hareketle son 5 yıllık dönemde sosyal hizmetlerin bu temel fikir ekseninde yeniden yapılandırıldığını söyledi.

Çubukçu, hizmet önceliklerini çocukların yüksek yararı adına yeniden belirlediklerini ifade ederek, hizmet öncelikleri arasında, sağlanan sosyal desteklerle çocuğun öz ailesinin yanında bakım, koruyucu ailede bakım, evlat edindirme yoluyla aile yanında bakım olduğunu, bütün bunlardan sonra imkan bulunamadığı takdirde kuruluşun bakımının son seçenek olarak değerlendirildiğini anlattı.

Araştırmaların, özellikle kurum bakımı altına bırakılmış çocukların büyük bir bölümünün yoksulluk nedeniyle kurum bakımına bırakıldığını gösterdiğini aktaran Çubukçu, bu nedenle aile odaklı hizmet anlayışını başlattıklarını, bunlardan en önemlisinin de ''Aileye Dönüş Projesi'' adı altında başlatılan, kurum bakımı altına bırakılan çocukların kendi öz ailelerinde bakımının sağlanması olduğunu kaydetti.

Çubukçu, ''Bu çerçevede, 5 bin küsur çocuğumuz kendi ailesinin yanında yaşamaya başlamıştır. Bunu çok önemsiyoruz'' dedi.

İkinci aşamada ailenin bakımını denetlediklerini dile getiren Çubukçu, çocuğun anne-babası olsa dahi, çocuğun, herhangi bir nedenle kendi ailesinin yanında bakımının mümkün olmayabileceğini ve burada en büyük hedeflerinin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koruyucu aile yanında bakımı yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Çubukçu, aynı zamanda evlat edinme yoluyla aileleri bakıma sevk ettiklerini belirterek, gerçekten bu konuda toplumun çok talepkar olduğunu ve evlat edinmek için sırada bekleyen çok sayıda aile bulunduğunu ifade etti.

-BAŞARI ORANINDAKİ ARTIŞ-

Nimet Çubukçu, mümkün olduğu kadar yasal sürecin uzun olmamasına, kurumla çok ilgili olmasa da evlat edinmede bürokratik işlemleri en aza indirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu hizmetlerinden yararlanma imkanı olmayan çocukların da mutlaka kurum bakımı altında kalması gerektiğini, bu çocuklar için de ev tipi yaşam merkezleri inşa edildiğini ifade eden Çubukçu, ''Bütün kurumlarımızı şu anda koğuş sisteminden oda sistemine geçirdik. En fazla 2 ila 6 çocuğun aynı odada kaldığı oda sistemine geçtik. Şu anda personel olarak Avrupa standartlarına yakın sayıda personelle çalışıyoruz. Her 8 çocuğa bir bakım personeli, her özürlü 6 çocuğa ise 1 bakım personeli düşüyor. Bu oranlar bir zamanlar 25-30 civarında çocuğa 1 personel düşmesi şeklindeydi'' şeklinde konuştu.

Bakan Çubukçu, kurum bakım hizmetinin iyileştirilmesi amacıyla geliştirilen projelerden çocuk evleri ve sevgi hizmet modellerinin sağladığı en önemli avantajın, çocukların küçük gruplar içinde bakımlarına ve sosyalleşmelerine imkan tanıması olduğunu söyledi.

''Hedefimiz, bu yıl sonuna kadar çocuklarımızın yüzde 40'ını sevgi evlerine taşıyabilmek'' diyen Çubukçu, TOKİ'ye devredilen arsalarda yapılan sevgi evleri, yaşam merkezleri ve engelli çocuklar için merkezlerin, hayırseverler ve belediyeler tarafından 78 ilde hızla devam ettiğini söyledi.

Çubukçu, 14 ilde yapılan sevgi evlerinin tamamlandığını belirterek, koğuş sistemini değiştirmekle, geniş kapsamlı barınma sisteminin çocukların üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin tek tek ortadan kaldırıldığını, özellikle geleceğe umutlu bakan, iyimser ve sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Ortalama bir Türk ailesinin sahip olduğu koşullarda çocukları yetiştirmeye çalıştıklarını ve bunun karşılığını aldıklarını ifade eden Çubukçu, ''Son 2 yılda başarı oranındaki artış, ortalama ailede yetişen çocukların çok daha üstünde. Bu yıl üniversite sınavına giren çocukların yüzde 53'ü sınavı kazanarak üniversitelere yerleşti'' dedi.

Çubukçu, ülkenin ''en talihsiz'' denilen bu çocuklarını, ülkenin en şanslı çocukları yapmaya söz verdiklerini hatırlatarak, bugün onları en şanslı mekanlarda, en şanslı çocuklar olarak yetiştirmeye çalıştıklarını, onlara yalnızca 18 yaşına kadar değil, üniversiteyi kazandıktan sonra da burs sağladıklarını ve koruma sistemlerine devam ettiklerini belirtti.

-''EN ÇOK TAKDİR GÖRMESİ GEREKEN HİZMETLER''-

Emine Erdoğan da konuşmasına, ''70 milyon insanımızın evlat acısıyla yüreğinin yandığı şu günlerde millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi yeniden, daha güçlü bir şekilde ortaya koyuyoruz'' diyerek başladı.

Sevgi Evleri Projesi kapsamında 8 tane sevgi evi inşa eden Şeyh Zayed Çocuk Vakfı yöneticileri ile katkı sağlayanlara teşekkür eden Emine Erdoğan, ''Bu hizmetler, en çok alkışlanması, en çok takdir görmesi gereken hizmetlerdir'' dedi.

Emine Erdoğan, şöyle konuştu:''Buraya ve bu tür kurumlara yapılan yardımlar, doğrudan doğruya yardıma ihtiyacı olan çocuklarımıza ulaşmaktadır. Bir çocuğun gözündeki ışığı artırmaktan, bir çocuğa umut olmaktan daha mukaddes, daha ulvi, daha saygıdeğer ne olabilir? Bu çocuklara hizmet veren bakıcılar, öğretmenler dünyanın en anlamlı işini yapıyorlar. Onlar bu çocuklarımıza velilik, annelik, babalık, ağabeylik, ablalık yapıyorlar. O öğretmenler, eğitmenler, bakıcılar pırlanta gibi gönüllerini ve yüreklerini ortaya koymasalar o çocuklara sevgi aktaramazlar.''

Yerel ve merkezi yönetimlerin bu konudaki duyarlılıklarına değinen Erdoğan, ''Toplum olarak bu alanlarda ne kadar hizmet birimi oluşturabilirsek, hayır hasenat yapmak isteyen insanları ne kadar organize edebilirsek, daha ne kadar çok yuva açıp bu yuvalara ve yavrularımıza sahip çıkabilirsek, hem bu dünyamıza hem de ebedi hayatımıza en büyük yatırımı yapmış oluruz'' dedi.

Açılışa, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile AK Parti milletvekilleri Osman Yağmurdereli, Lokman Ayva ve Özlem Türköne'nin yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler'in eşi Neval Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş, Türkan Sabancı ve manken Tuğçe Güder de katıldı.

Açılışın sonunda Emine Erdoğan, Neval Güler, Özleyiş Topbaş, Türkan Sabancı ve gönüllü anneler adına Vahide Ünsalan'a plaket verdi.

Daha sonra, Emine Erdoğan, Çubukçu ve beraberindekiler, 0-2 yaş bebek bakım ünitesi ve bebek evi açılışlarını yaparak, incelemelerde bulundu.

Erdoğan, burada sohbet ettiği manken Güder'in, bir restoran açtığını ve gelirinin bir bölümünü de buradaki çocuk yuvasına bağışladığını söylemesi üzerine, ''Keşke bunu herkes yapsa'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious