Yüz binler: Mehmetçik Gazze'ye!

Yüz binler: Mehmetçik Gazze'ye!.15376
  • Giriş : 04.01.2009 / 23:30:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 23:29:44

İsrail'i protesto eden yüz binlerce Türk, Çağlayan Meydanı'nı inletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'e destek verilen mitingde, İsrail ve ABD bayrakları ateşe verildi. Mitingde "Mehmetçik Gazze'ye'' sloganları atılırken, barış güvercinleri uçuruldu. Barkovizyondan miting alanına canlı bağlanan Saadet Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, "Tüm İslam alemini gerekeni yapmaya davet ediyorum" dedi.

Soğuğa ve yağışlı havaya aldırmayan on binlerce kişi, Filistin'e destek vermek ve İsrail'i protesto etmek için Çağlayan Meydanı'nda toplandı. Saadet Partisi (SP) önderliğinde gerçekleştirilen ve 150'den fazla sivil toplum örgütü, dernek, vakıf ve sendikanın destek verdiği 'Filistin'e Destek Mitingi'nde göstericiler 6 farklı arama noktasından geçirildikten sonra alana alındı. Mitinge ayrıca Futbol takımlarının taraftar grupları katılarak destek verdi.

Beşiktaş'ın en büyük taraftar grubu olarak bilinen Çarşı Grubu da "Çarşı Filistin'in yanında" yazılı pankart taşırken, sloganlar eşliğinde İsrail'i protesto etti. Ellerinde "İsrail oldukça bu dava bitmez", "Hamas'a selam, direnişe devam" ve "Hepimiz Filistinliyiz" yazılı pankartlarla alanı dolduran on binlerce kişi "Kahrolsun İsrail" sloganları attı.

Alanı dolduranlardan bazıları temsili olarak kanlı bezlere sarılı oyuncak bebek taşırken, bazıları ise ABD Başkanı Bush'un maketini taşıdı. Türk ve Filistin bayraklarının taşındığı mitingde göstericiler İsrail ve ABD bayraklarını ateşe verdi. Her yaştan kişinin katıldığı mitingde bazı göstericilerin sık sık gözyaşı döktüğü görüldü.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Koç, alandakilere seslenerek, "Buradan size müjde veriyorum, 5 İsrail askeri öldürüldü. 2 İsrail askeri ise şu anda Hamas'ın elinde. Yarın uçak ve gemiyle Gazze'ye yardım göndereceğiz" şeklinde konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise Ortadoğu'nun kurtuluşunun Türkiye'den olacağını belirterek, "Türkiye bir an önce bölgede rol almalı. İsrail'in malları boykot edilmeli" diye konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'nun kürsüye çıktığı sırada ise alandan, "Mehmetçik Gazze'ye" sloganları yükseldi. Konuşmasına başlayan Uslu, "Evet dediğiniz gibi Mehmetçik bir an önce Gazze'ye gitmeli. Birleşmiş Milletler bir an önce harekete geçmeli. İsrail'in etrafı sarılmalı ve oraya güç gönderilmeli. Bu güç de çoğunlukla Türkiye'den olmalı" ifadelerini kullandı.

Hamas temsilcisi Alim Bilal ise, "Burada bu kalabalığı gördükten sonra zaferin çok yakın olduğu kesin. Bütün burada toplanan herkese teşekkür ediyoruz. Filistinli kardeşlerimiz bir araya gelerek İsrail'e karşı mücadele vermeli. Mehmetçik Gazze'ye sloganlarını duyuyorum, neden olmasın? Daha önce oraya Türk askerleri gelmişti, şimdi de neden olmasın. Biliyorsunuz ilk önce İstanbul düştükten sonra Kudüs düşmüştü. Şimdi burada özgür bir Filistin için adım atabiliriz" dedi.

Bilal daha sonra 2 tane barış güvercini uçurdu.

Mitingde alanı dolduranlara seslenen SP Genel Başkanı Numan Kurtuluş ise hiç kimsenin Filistin'de yaşanan vahşete seyirci kalamayacağını belirterek, Türkiye'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini geri çekmesini istedi. Kurutuluş, isteklerini sıralayarak, "İsrail uluslararası mahkemede yargılansın. Birleşmiş Milletler bir an önce harekete geçsin. Konya'daki İsrail uçaklarının uçuşlarına izin verilmesin. Türk-İsrail Dostluk Grubu kapatılsın demiştik ve oradaki Türk milletvekilleri görevini bıraktı. Onlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Konuşması sık sık alandan yükselen "Kahrolsun İsrail" sloganları ile bölünen Kurtuluş, "Biz ne Yahudi, ne Hıristiyan, ne de Ermenilere düşmanlık ederiz. Biz ancak zalimlere düşmanlık ederiz. Zulme karşı olanlar dimdik ayağa kalkacak. Çünkü zalime karşı olanlar ayağa kalkmadıkça zalimler asla pes etmeyecektir. Ayağa kalkmanız yetmez, bütün dünyada zulmün ve haksızlığın ortadan kalkması için bütün Müslümanların birlik olması lazım. Filistin mücadelesinde yer alan bütün kardeşlerim; hepiniz bir safha geçiniz, bütün gücünüzle mücadele ediniz" dedi.

Mitingde daha sonra SP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, barkovizyondan canlı olarak bağlanarak alandakilere seslendi. Erbakan, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin tüm İslam alemi ve Türkiye için de mücadele verdiğini belirterek, "İsrail'in hileli planlarını yaşıyoruz. Bu zulüm 50 yıldır devam ediyor. Soykırıma maruz kalan Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırıyoruz. Tüm İslam alemini gerekeni yapmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Erbakan, konuşmasının sonunda herkesten baş parmağını kaldırmasını isteyerek, Filistin'in özgürlüğü için dua etti. Erbakan konuşmasını, "Gazanız mübarek olsun" diyerek tamamladı.

Yaklaşık 3.5 saat süren miting daha sonra olaysız şekilde son buldu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*