Yüz kremlerinde 'zehir' alarmı

Yüz kremlerinde 'zehir' alarmı.6981
  • Giriş : 06.11.2008 / 09:40:00

Mağazalarda satılan nanopartiküllü kremler paniğe neden oldu. Bilim adamları kremlerin daha iyi nüfuz etmesi için inceltilen parçacıkların cildi zehirlediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alışveriş mağazalarında satılan nanopartiküllü kremler paniğe neden oldu... İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, kremi "nanopartikülleştirmenin", yani saç kılının 80'de biri kadar inceltmenin, deriye zarar verdiğini ortaya çıkardı. Birçok büyük markanın kremi daha etkili hale getirmek için kullandığı nanopartikül yöntemi derinin tüm tabakalarına zarar veriyor. Özellikle anti aging ve güneş kremlerinin, derinin en alt tabakasına inerek cildi zehirlediği tespit edildi.

YÜZDE 89'U BÖYLE

Derinin alt tabakasına inene kadar krem tüm katmanlara zarar veriyor. Uzmanlar nanopartiküllerin kullanılmadığı kremlerde, kremin belli bir tabakaya kadar indiği ve deriye fazla zarar vermediğini söyledi. Son yapılan araştırmalarda krem firmalarının neredeyse yüzde 89'unun bu yöntemi uygulamaya başladığı ortaya çıktı. Uzmanlar tüketiciyi krem kutularının arkasında nanopartikül yöntemiyle üretilip üretilmediğinin belirtildiği ve krem alırken daha dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*