Yüz maskenizi kendiniz yapın

Yüz maskenizi kendiniz yapın .7873
  • Giriş : 16.07.2007 / 00:10:00

Fazla yorulmadan her zaman elinizin altında bulunabilen doğal malzemelerle bazı maskeler yapabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazın cildimiz zorlanıyor. Sıcak, güneş, ter bir yandan cildimizi yıpratıyor, bir yandan da pasifleştiriyor. İnsanın canı hiçbir şey yapmak istemiyor. Fazla yorulmadan her zaman elinizin altında bulunabilen doğal malzemelerle bazı maskeler yapabilirsiniz.

Güneş, deniz, tatil, biraz da tembellik zamanı olan yaz mevsiminde en çok ihmal edilen şeylerin başında cildimiz ve saçımız geliyor. "Nasıl olsa az sonra yeniden terleyeceğim" diyerek nemlendirici bile sürmekten vazgeçiyoruz. Neyse ki yazın cildimizin yağ salgısı doğal olarak biraz artıyor. Öte yandan hafta sonu programlarının peşinde koşmaktan, cilt bakımları yaptırmak için zamanımız kalmıyor. Zaten güzellik merkezleri havalar ısındıktan sonra cilt yenileme tedavilerine ara veriyorlar. Ciltteki en küçük bir tahriş güneşle karşılaşınca lekelere dönüşüyor.

PRATİK UCUZ VE SAĞLIKLI

Evde çok kolay hazırlayabileceğiniz su doğal maskeler, tahriş edici olmadığı gibi tümü gayet pratik, hazırlanışı kolay, maliyetleri ucuz formüller. Yararları ise oldukça büyük. Bu maskeleri yüzünüze, boynunuza hatta dekoltenize uygulayabilirsiniz. İçindeki malzemeler hem cildinizi besler hem de kan dolaşımını artırarak cildinizi canlandıracak. Tümünün içinde yüksek oranda su ile birlikte cildinize yararlı maddeler bulunuyor. Maskeler deri yüzeyine sürülünce hızla buharlaşmaya başlıyor. Böylece cildinizde serinlik hissi ile birlikte damarlarda kan dolaşımını hızlandırıyorlar. Maskeyi temizleyince cildinizde hafif bir kızarıklık fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, tahriş değildir, kan dolaşımının hareketlenmesi. Maske cildi uyarıp, masaj etkisi yapıyor.

DOĞANIN HAZİNESİ

Gerçekten bire bir cildimize uyan doğal ürünler sadece cildimizin kendi ürettikleridir. Yağ dokusu, nem, kollajen, yenilenen hücreler gibi. Bunu sağlamak için de yararlı gıdaları elden geldiğince çok tüketmek gerekiyor. Cilde sürüldüğünde iyi geldiğini bildiğimiz doğal malzemeler uzun bir liste oluşturuyor: Limon, çilek, greyfurt, elma, yeşil çay, gül suyu, papatya, bal, kakao yağı, deniz yosunları balık yağı, termal sular, kil çeşitleri, zeytinyağı, badem yağı, kayısı yağı, bergamot, ısırganotu, papaya, aloevera, çay ağacı yağı, buğday özü, lavanta suyu, soya yağı, biberiye, avokado, üzüm çekirdeği yağı ve ekstresi,ayçiçeği yağı, jojoba,susam yağı, ceviz yağı, havuç tohumu, portakal çiçeği suyu, keten tohumu, yulaf ezmesi, yumurta, süt, yoğurt.

MASKELERİN UYGULANIŞI

Maskeyi uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyip tonikle silin. Ardından ılık suyla yıkayın ki, cildiniz besinleri emmeye hazır olsun. Sonra yüzünüze, boynunuza ve üst dekoltenize size en uygun olan maskeyi tatbik edin. 20 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla yıkayın. Ardından bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Yağlı ciltlere haftada iki defa maske yapabilirsiniz. Normal ve kuru ciltler için haftada bir kere yeterli.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE

YUMURTA AKI MASKESİ: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze-boynunuza sürün.

ŞEFTALİ MASKESİ: Tüylü bir şeftaliyi mutfak robotundan geçirip saf olarak kullanın.

NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE

SALATALIK: Salatalıkları halka halka doğrayıp cildinize sürün.

ÇİLEK: Birkaç çileği yıkayıp doğrayın. Sonra ezip bir kaşık arpa unu ile karıştırın.

KIRIŞIKLIK MASKESİ

Bir yumurta akını ayırın, aynı miktarda alkol ile karıştırıp maske yapın.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE

YUMURTA SARISI: Yumurtanın sarısını çırptıktan sonra içine birkaç damla elma sirkesi ile birkaç damla zeytinyağı karıştırıp cildinize sürebilirsiniz.

LİMON MASKESİ: 1 limonun suyunu sıkıp, yumurtanın sarısı ve çok az miktarda zeytinyağı ile karıştırın.

BALLI YUMURTA MASKESİ 1 yumurta sarısına 1 yemek kaşığı bal karıştırın.

LEKELİ CİLTLER İÇİN MASKE

HAVUÇ VE ELMA Havuç ile elmayı rendeleyin, karıştırıp cildinize sürün.

ÇİLEKLİ VE SÜTLÜ MASKE Rendelenmiş çileğin içine badem yağı ya da süt ekleyip maskenizi hazırlayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious