Yüz nakli için beş kişi sıra bekliyor

Yüz nakli için beş kişi sıra bekliyor.27628
  • Giriş : 02.06.2007 / 08:51:00

Moure, 5 kişinin daha sıra beklediği bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın ilk kısmi yüz naklini yapan cerrahlardan Christophe Moure, 5 kişinin daha sıra beklediğini, ikinci operasyonun Trafik Kazası geçiren bir erkek hastaya yapılacağını bildirdi.

Dünyanın ilk kısmi yüz naklini Fransa'da yapan ekipteki cerrahlardan Christophe Moure, Antalya'da katıldığı kongrede, etik kuruldan izin alınan 5 kişinin daha kısmi yüz nakli için sıra beklediğini, ikinci operasyonun ekim veya kasım ayında Trafik Kazası geçiren bir erkek hastaya yapılacağını bildirdi.
Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneğinin Belek'teki 14. Uluslararası Kongresi'ne katılan Moure, yüzü bir köpek tarafından parçalanan 38 yaşındaki kadına yapılan burun, dudaklar ve çene naklini Türk doktorlara anlattı.

Moure, nakil sonrası dünyanın birçok yerinden kendilerine başvuru olduğunu ancak etik kuruldan geçen 5 kişiye kısmi yüz nakli yapacaklarını söyledi. Kendilerine "yüzleri olmadan yaşayamayacaklarını" belirten birçok hastanın geldiğini bildiren Moure, "Bizim için etik çok önemli. Asla estetik için operasyon yapmayız. Sadece kaybolan dokuyu yeniden yerine inşa ediyoruz" dedi. Yanık izleri için de nakil yapmayacaklarını ifade eden Moure, burun, dudak ve çene üçgeninde nakil yaptıklarını kaydetti. Tam yüz naklinin de mümkün, ancak henüz erken olduğunu dile getiren Moure, İngiltere'de bir ekibin bunun için çalıştığını söyledi.

İlk kısmi yüz nakli Fransa'da yapılmıştı

Fransa'nın kuzeyindeki Amiens kentindeki bir hastanede 2005 yılının kasım ayında, yüzü bir köpek tarafından parçalanan 38 yaşındaki Isabelle Dinoire'ye, beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden ailesinin rızasıyla alınmış burun, dudaklar ve çene nakli yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious