Yüz tanıma teknolojisi

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, terörist ve suçluları yakalamak için fotoğrafları kullanarak yüz hatlarına göre analiz eden bir sistemi yürürlüğe sokmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

UsaToday gazetesinin haberine göre, ABD hükümeti bu amaçla, fotoğrafları dijital ardışıklığa çevirerek görüntüleri veri bankasındaki milyonlarca fotoğrafla kıyaslayan bir 'yüz tanıma teknolojisinin' geliştirilmesi için önemli miktarda kaynak ayırdı.

Teknoloji, yetkililere özellikle milyonlarca yolcunun gelip geçtiği havaalanları, tren garı ve otobüs terminallerindeki insanları kontrol etme olanağı sağlayacak.

Hava yolu güvenliği yetkilileri ise bu sistemin etkili olmayacağını öne sürdü.

İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji bölümünün başkanı David Boyd, itirazlara rağmen, bu teknolojinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ve güvenlik kamerasıyla elde edilecek fotoğrafla polisin zanlıyı tespit edebileceğini belirtti.

Boston kentinin Logan uluslararası havaalanı ile kalabalık otobüs terminalleri ve 2001'deki Amerikan Futbol Kupası finallerinde denenen sistem şimdiden 19 eyalet tarafından ehliyet başvurularında bulunanların önceden ehliyetleri bulunup bulunmadığını ya da sahte kimlik kullanıp kullanmadıklarını anlamak için kullanılıyor.

Sistemin kumarhanelerde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious