Yüzbaşı cinayeti sanığına bir ceza daha

Yüzbaşı cinayeti sanığına bir ceza daha.6894
  • Giriş : 04.03.2008 / 14:03:00

Beyoğlu'nda deniz SAT Yüzbaşı Zeki Şen'in öldürülmesi olayına karıştığı gerekçesiyle 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan Hakan Sezik, aynı ilçede çantasını almaya çalıştığı bir kadını yaraladığı iddiasıyla yargılandığı davada da 3 yıl hapis cezasına çar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Hakan Sezik (22) getirildi. Şikayetçi Müzeyyen Müge Kılınç ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada söz alan Kılınç'ın avukatı Veysi Eski, müvekkilinin sanığı teşhis ettiğini ve sanığın suçunun sabit olduğunu belirterek, Sezik'in cezalandırılmasını istedi.

Görüşü sorulan Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Nuri Gür de 30 Ekim 2007 tarihli celsede verdiği mütalaayı tekrar ettiğini belirterek, suçun niteliği ve kanıt durumuna göre sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Son savunmasını yapan Sezik, eski sabıkalı olması nedeniyle suçun üzerine yıkılmak istendiğini, ancak olayda bir suçunun olmadığını savunarak beraatına karar verilmesini istedi.

Sezik'in avukatı Bülent Kurt ise mahkemeye sunduğu 2 sayfalık savunma dilekçesinde, müvekkilinin kamuoyuna yansıyan ''SAT Yüzbaşı Zeki Şen'in öldürülmesine iştirak etmesi ve bu suçtan tahliye olması nedeniyle kamuoyunun hedefi haline geldiğini ve aleyhine böyle bir suçlama getirildiğini'', ancak mahkumiyetine yeterli delil bulunamadığını öne sürdü.

Kurt, mahkemece, sanığın suçu işlediği kanaatine varılacak olursa eylemin ''hırsızlık suçuna teşebbüs olduğu''nun gözetilerek hakkında hüküm kurulmasını ve iyi hali nedeniyle cezasında ''takdiri indirim'' uygulanmasını isteyerek, müvekkilinin, lehine olan diğer yasa maddelerinden de yararlandırılarak tahliye edilmesini talep etti.

-KARAR-

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Hakan Sezik'in ''yağma'' suçunu işlediğinin sabit olduğunu kaydederek, ''suçun işleniş şekli, tehlikenin ağırlığı, suçun işlendiği yer ve zamanı dikkate alarak asgari haddin aşılmasını gerektirir bir neden bulunamaması'' nedeniyle sanığa önce 6 yıl hapis cezası verdi.

Suçun teşebbüs aşamasında kalması, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığıyla eylemin vardığı aşamayı da göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, cezada yarı oranında indirim yaparak Sezik'in cezasını 3 yıl hapse düşürdü.

Mahkeme heyeti, Sezik'in cezasında başka bir arttırım ya da indirim yapılmasına da gerek olmadığını hükme bağladı.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Hakan Sezik'in, 2 Ağustos 2007 tarihinde Tarlabaşı Bulvarı'ndan Taksim Meydanı'na doğru yürüyen Müzeyyen Müge Kılınç'ın (42) omuzundaki çantayı çekip almaya çalıştığı ve direnen Kılınç'ı yerde bir kaç metre sürükleyerek hafif şekilde yaraladığı belirtiliyordu.

Kılınç'ın bağırarak yardım istemesi ve çantanın saplarının kopması üzerine paniğe kapılan Sezik'in eylemini gerçekleştiremeden kaçtığı anlatılan iddianamede, olay sonrası polislerce yakalanan Sezik'in, Kılınç tarafından kesin olarak teşhis edildiği anlatılıyordu.

-SUÇ DOSYASI-

Hakan Sezik hakkında, 5 Mayıs 2003 tarihinde Beyoğlu'nda SAT Komandosu Yüzbaşı Zeki Şen'in öldürülmesi olayına karıştığı gerekçesiyle 2 sanıkla birlikte dava açılmıştı.

O dönemde yaşı küçük olduğu için Çocuk Mahkemesinde yargılanan Sezik, mahkemece 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Sezik, 1 yıl 2 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olmuştu.

Sezik, bu olay sonrası arkadaşı Doğan C. ile aynı ilçede Rusya Federasyonu uyruklu kadın gazeteci Y.K'nın içinde 500 dolar, pasaport ve çeşitli eşyanın bulunduğu çantasını aldığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve hakkında yasal işlem yapılmıştı.

Gazeteci tarafından teşhis edilen Sezik ve C'nin üzerinde, bir miktar Hint keneviri ile kesici alet ele geçirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious