Yüzde 5 emeklileri sevindirmedi

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Hükümet’in, 2007 yılında emekli aylıklarına yapılacak enflasyon farkı ödemesi ve ilk 6 ay için de yüzde 5 zammın yetersiz de olsa, olumlu olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, 2006 yılının ilk 6 ayı için işçi ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 3 oranında maaş artışı yapıldığını anımsatarak, ikinci 6 ay için de yine yüzde 3 uygulandığını söyledi. Kümülatif olarak bunun yüzde 6.09 artış anlamına geldiğini kaydeden Ergün, “Oysa yılın daha 11 ayında enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.40 oranında gerçekleşti. Bu rakam, devletin resmi kurumlarından TÜİK tarafından açıklanmakta. Söz konusu rakamlara göre emekli aylıklarımıza yapılan 2006 yılı zamları 11 aylık enflasyonun bile altında kalmıştır. En iyi tahminle yıl sonu enflasyonu da yüzde 10 civarında gerçekleşecektir. Bu durumda emeklilerimizin kabaca hesaplamalara göre bile yıllık yüzde 4 kaybı söz konusu olacaktı” dedi.

Bu sıkıntıları başta Başbakan Erdoğan olmak üzere, ekonomi bakanlarına ilettiklerini kaydeden Ergün, “Çalışma Bakanımızın 2006 yılının ikinci 6 ayına yönelik bile olsa enflasyon farkı ödeneceğini duyurması bir ölçüde yitirdiğimiz umutlarımızı yeniden canlandırdı. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bu açıklamaları küçük de olsa hükümetin bir jesti olarak kabul ediyoruz” yorumunu yaptı.

Ergün, 2007 yılı ilk 6 ayı için gündeme getirilen yüzde 5’lik zam önerisinin memur ve işçi emeklileri arasında giderek açılan ücret makasının kapanması için yetersiz kalacağını bildirdi. Ergün, “Bu oran yüzde 85’i açlık sınırı altında kalan işçi emeklisi aylıklarını bu sınırın üzerinde taşımaya yeterli olamayacak” dedi.

ERTELEME OLUMLU

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın yürürlük tarihinin 6 ay ertelenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Ergün, “Emeklilerimizin daha önce dikkate alınmayan görüşlerinin ve taleplerinin hiç olmazsa bu süreçte hükümetimize yeniden duyurulması için bir fırsat doğdu. Bizler bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious