Yüzen otelde yok yok!

Yüzen otelde yok yok!.12870
  • Giriş : 06.03.2008 / 11:38:00
  • Güncelleme : 06.03.2008 / 13:21:13

Arap iş adamının satın aldığı yatın 6 odası, 20 kişilik yemek ve sinema salonu, helikopter pisti, altından muslukları var. Türkiye'de üretilen yatın dudak uçuklatan özellikleri

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fiyatı ise 50 milyon Euro.Nisan ayında denize indirilecek ''Nourah of Riyad'' (Riyad'ın Işığı) adlı yatın yapımına 2006 yılında Kocaeli'nde Yay Gemi Yapım Ticaret AŞ Tersanesi'nde başlandı. Bitim aşamasına gelen yat adeta yüzen bir otel gibi.

Yatta 6 misafirhane, 1 VIP kamarası, kral dairesi, sinema ve 20 kişilik yemek salonu, ana salon, 10 mürettebat, 1 kaptan kamarası ve jakuzi bulunuyor.

Biri insan, diğeri yük için iki asansörün olduğu yatın arka kısmında helikopter pisti de mevcut. Yatın mimarlık harikası tasarımı sayesinde yat sahibi istemezse personel ya da konuklarla karşılaşmadan tekne içindeki tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Yatta konukların, yat personelinin, yat sahibinin koruma ve şoförün kalabileceği kamaralar da bulunuyor.

DALGALARA KARŞI KIRILMAZ CAM

Tasarımı, Mega Yat sektörünün dünyaca ünlü tasarımcısı Donald Starkey tarafından yapılan motor yatın proje müdürü ise 27 yaşındaki genç mühendis Umut Özdemir.

Teknenin her köşesinde farklı mühendislik bulunduğunu belirten Özdemir, "Teknenin kıç tarafındaki 2 adet büyük kapak açıldığı zaman beach club haline geliyor. Pencerelerde kırılmaz cam kullanıldı. Böylece dalgalardan etkilenmeyecek.

Nourah of Riyad tamamlandığında Türkiye'de üretilen en büyük motor yat olacak. Fiyatı 50 milyon Euro'nun üzerinde. Yıllık işletim masrafı ise 1,5 milyon euronun üzerinde" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious