Yüzlerce canın hesabını kim verecek?

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Yalova'da inşa ettikleri 218 daire, Marmara depreminde 316 kişiye mezar olan Yüksel İnşaat'ın sahipleri cezadan kurtuldu. Diğer müteahhitler de zaman aşımı için gün sayıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

17Ağustos 1999'da meydana gelen ve on binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Marmara depremi, adaletin terazisini de yıktı. Büyük bölümünde müteahhitlerin haklı bulunduğu deprem davalarının düşmesini engellemek için zaman aşımı süresinin depremden itibaren hesaplanmasına karar veren Yargıtay'ın içtihatı da dosyaların zamana yenilmesine engel olamayacak.

Mahkemeler, depremden sonra açılan yüzlerce davada, zaman aşımı sürelerini yıkılan binaların yapıldığı tarihten başlayarak hesaplayınca dosyalar zaman aşımına girmişti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da 2003'te tüm deprem davalarını bağlayıcı tarihi bir karar vermişti.

Kurul, deprem davalarında uygulanacak düzenleme olarak da "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme neden olma" fiilini düzenleyen, 5 yıla kadar hapis cezası öngören eski TCK'nın 383/2. maddesini belirledi. Böylece 5 yıla kadar hapis öngören davalarda zaman aşımı süresinin 7.5 yıl olması benimsendi. Bu karar uyarınca, mahkemelere 1999'da başlayan deprem davalarını 2007'ye kadar bitirme olanağı doğdu. Ancak, davalar buna rağmen bitirilemedi. 7.5 yıllık süre Şubat 2007'de dolacağından Yargıtay'daki dosyalar karara bağlanamazsa zaman aşımına girecek.

Her koşulda kurtulacak

Yalova'da yaptıkları üç bloktaki 218 daire yerle bir olan Yüksel İnşaat'ın sahipleri ve yöneticileri Yılmaz Dursun Sazak, Güven Sazak, Mehmet Sert, Ahmet Göncer Ayalp, İrfan Tufan ile Niyazi Çavuşoğlu hakkında 316 kişinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla açılan dava da bunlardan biri...
Bir kez Yargıtay'dan dönen davayı, Yalova Ağır Ceza Mahkemesi nisanda sonuçlandırdı. Mahkeme, 1 yıl 8 ayla, 2 yıl 11 ay arasında değişen oranlarda hapse ve 50'şer YTL para cezasına mahkûm ettiği sanıkların cezalarını da erteledi. Kararı hem sanık hem de mağdur avukatları temyiz etti. Yargıtay Başsavcılığı da dosyanın zaman aşımına gireceğini anımsattı. Şimdi ise bilirkişi raporlarında ucuz malzeme kullandıkları belirtilen sanıkların yaptırımdan hangi yöntemle kurtulacaklarını da 9. Ceza Dairesi belirleyecek.

Yargıtay, şubata kadar karar vermezse dava zaman aşımına girecek. Karar onanırsa, sanıklar, cezaları ertelendiğinden hapisten kurtulacak. Karar daha yüksek ceza verilmesi için bozulursa, dosya bu kez yerel mahkeme aşamasında zaman aşımına girecek.

Diğerleri de 'zaman aşımı'yla kurtulacak

# Veli Göçer: Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi de, nisanda Göçer ve ortağı İsmet Kösebalaban'ı 18 yıl 9'ar ay hapse mahkûm etti. Mahkemenin, yıkılan her blok için ceza maddesini ayrı ayrı uygulaması, Göçer'in diğer deprem sanıklarından kat kat fazla ceza almasını sağladı. Yargıtay, Şubat 2007'ye kadar görüşmezse bu dosya da zaman aşımına girecek.

# Ersoy Apartmanı: Mahkeme, Düzce'de 36 kişinin yaşamını yitirdiği sitenin müteahhit, mühendis ve mimarını 10 ay hapse mahkûm etti ve bu cezayı da erteledi. Üç kez Yargıtay'dan dönen dosya yine Yargıtay gündeminde bekliyor.

# Daha önce de Kocaeli'nde açılan 932 davanın 921'i, Sakarya'da açılan 418 davanın 394'ü müteahhitlerin lehine sonuçlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious