Yüzüne bile bakmadı

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Hipodrom’daki Cumhuriyet Bayramı protokolüne Cumhurbaşkanı Sezer’in, Meclis Başkanı Bülent Arınç’a sert tavrı damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri
CUMHURİYET’İN 83. yıldönümü törenlerinde Anıtkabir defterine "Cumhuriyet kuşakları, emanetinizi değiştirilemez nitelikleriyle korumaya kararlıdır" yazan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Hipodrom’daki protokol tribünündeki tavrı güne damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Sezer, eleni sıkmak üzere gelen TBMM Başkanı Bülent Arınç ile tokalaşmadan önce yüzüne ters bir ifadeyle baktı. Arınç’ın elini sıkarken ise yüzüne bile bakmadı. Sezer’in, Arınç ile tokalaşırken kafasını başka bir yere çevirmesi protokoldekilerin de dikkatini çekti. Sezer, Arınç’ın aksine Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ile tokalaşırken ise gülerek yüzüne baktı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Sabah saat 08.45’te devlet protokolünün yerlerini almasıyla başlayan törende, Sezer başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin bulunduğu bölüme geçti. Sezer, Ulu Önder’in kabrine üzerine "Cumhurbaşkanı" yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan bir çelenk koydu, ardından da saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Sezer, daha sonra beraberindekilerle geçtiği Misak-ı Milli Kulesi’nde, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

EMANETİNİZ DEĞİŞTİRİLEMEZ

"Cumhuriyetin parlak başarısıyla övünüyor, geçmişimizle gurur duyuyor, size, ilke ve devrimlerinize bağlılığımızı bir kez daha tek yürek olarak yineliyoruz. Önderliğinizde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ilke ve devrimleriniz ile ulusumuzun soylu kimliğinden güç alarak her alanda gelişmiş nitelikleri ve atılımlarıyla çağdaş dünyada saygın bir devlet durumuna gelmiştir. Evrensel değerleri benimseyerek aklın ve bilimin ışığında yetişen Cumhuriyet kuşakları, emanetinizi değiştirilemez nitelikleriyle korumaya, başlattığınız aydınlanma ve çağdaşlaşma savaşımını ilk günkü coşku ile sürdürmeye kararlıdır. Türkiye Cumhuriyeti temel nitelikleriyle varlığını sonsuza kadar sürdürecektir. Ulusumuz bağımsızlığından ödün vermeden öngördüğünüz büyük hedeflere birlik içinde mutlaka ulaşacaktır." Sezer daha sonra TBMM’ye gelerek kutlamaları kabul etti. Sezer’i Meclis’e gelişinde Arınç, askeri törenle karşıladı. Kabul töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saat 09.30’da başladı. Sezer tek tek tebrikleri kabul ettiği törene 10 dakika ara vererek dinlendi. Sezer daha sonra aralarında KKTC, ABD, Irak, İsrail, Fransa büyükelçilerinin de bulunduğu yabancı misyon şeflerinin tebriklerini kabul etti. Sezer, törenin ardından basın mensupları ile tokalaşarak, bayramlarını kutladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

BÜYÜKANIT’A ELDİVEN UYARISI

Meclis’teki tören öncesinde, Erdoğan ile Orgeneral Büyükanıt kendilerine ayrılan bölümde tokalaşıp, 10 dakika kadar sohbet ettiler. Erdoğan ile tokalaşmasının ardından eldivenlerini takan Orgeneral Büyükanıt, yaverlerinin uyarısı üzerine tebriklerden önce sağ eldivenini çıkardı. Cebindeki bilgi notlarına bakan Erdoğan ise yanına çağırdığı İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile bir süre görüştü. Hipodrom’daki tören saatine kadar Meclis’teki çalışma odasında kalan Erdoğan, burada bazı bakan ve parti yöneticileriyle bir araya geldi. Beraberindekilere simit ve kaşar ikram eden Erdoğan, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törenlere katılmak için TBMM’den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious