Yüzünüzü güneşe dönün

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Güneşin ultraviyole ışınları gözlerinize ve cildinize zarar verebilir. Göz sağlığınız için koruyucu önlemler alarak gözlerinizi yaz mevsiminin etkilerinden korumak elinizde...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak uzmanlar iyi korunmadığımız takdirde başta gözlerimiz ve cildimizi etkileyecek bir çok tehlikeli hastalığa karşı bizi uyarıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu, özellikle yaz aylarında göze direkt temas eden bu zararlı ultraviyole ışınları korneada yanıklara ve sinir tabakasında görme hasarlarına sebep olabileceğinin altını çiziyor. Atmosfer ışınlarının %5'ini oluşturan bu ışınlar mercekte bulanıklığa ve katarakt gelişimine neden olduğunu belirten Eroğlu, "Bu ışınlar vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi göz kapaklarını kaplayan deride ve konjunktiva tabakasında kanser oluşumuna neden olduğu bilinmektedir" diyor.

AÇIK GÖZLÜLER DAHA DİKKATLİ OLMALI

Güneşle temasta bulunan herkesin bu zararlı ışınlara karşı gözlerini koruması gerektiğini söyleyen Eroğlu, "Ancak özellikle açık renk gözlüler, gözlerinden herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş olanlar ve lazer tedavisi görmüş olanlar yüksek risk grubunu oluşturuyor" şeklinde konuştu. Gözün bu zararlı ışınlardan korunmak için bir çok doğal koruma sistemine sahip olduğunu da belirten Op. Dr. Eroğlu, şunları söyledi: "Gözlerin koruyucu kemik yapı içine yerleşmiş olması, kaş, burun, yanaklar, göz kapakları ve iris tabakası gözün fazla ışıktan korunmasını sağlar. Gözlerimizi güneşin bu zararlı ışınlarından korumak için yaz aylarında ve açık havalarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Özellikle güneşin dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşle direkt temastan kaçınılmalıdır.

GÖZLÜK SEÇERKEN BİR UZMANA DANIŞIN

Kullanacağımız güneş gözlüğü mutlaka "ultraviyole (UV) engelleyici" özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın göz içine girmesini engeller. Ancak bu engelleme ışık kamaşmasını azaltma dışında hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında zararlı ışıkların göz içine dolmasını engelleyen göz bebeği küçülmez. Böylece ultraviyole ışınları göz içine bol miktarda girer. Bu nedenle gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerekmektedir. Camın renginin koyu ya da açıklığından çok ultraviyole ışığını engeleyip engellemediği önemlidir. Ayrıca iyi bir güneş gözlüğünde camın rengi homojen olmalı ve bulanık görmeye yol açmamalıdır. Polaroid camlar ve kolormatik camlarda yeterli UV blokajı sağlayabilir. Gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygun dizaynda olmalıdır. Göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların doktor tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı için daha uygun olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious