Yüzyılın finans skandalı derinleşiyor

Yüzyılın finans skandalı derinleşiyor.11556
  • Giriş : 28.01.2008 / 19:07:00

Fransa'nın büyük bankalarından Societe General'i 4,9 milyar avro zarara soktuğu için gözaltına alınan Jerome Kerviel hakkında bugün ''evrakta ve belgede sahtekarlık'' yapmak suçundan adli soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savcı Jean Claude Marin, gözaltındaki bankacının tutukluluk halinin devam etmesini mahkemeden talep ettiklerini söyledi.

Banka işlemcisi, söz konusu suçlama gereği, Fransız yasalarına göre, 7 yıl hapis ile 750 bin avroya kadar para cezası talebiyle yargılanabilecek.

Savcı, bugün basın toplantısında yaptığı açıklamada, ilk sorgulama sonucu, ''gözaltındaki işlemcinin, bankayı zarara soktuğunu kabul ettiğini'' söyledi.

Basın toplantısında gazetecilerini sorularını yanıtlayan savcı, ''Kerviel, bankanın yatırımları için risk alan tek işlemcisinin kendisini olmadığını, daha düşük seviyelerde yine risk alan işlemcilerin bulunduğunu söyledi'' dedi.

Savcı, Kerviel'e, banka yönetimi tarafından bir anlamda hoşgörü gösterildiğin anlaşıldığını belirtti.

Dünyadaki finans kriziyle birlikte, son aylarda 2 milyar avro zarar eden bankanın, bu yolsuzlak birlikte kaybının 7 milyar avro bulduğu tahmin ediliyor.

Bu arada banka yönetimi tarafından işten atılan ve hakkında soruşturma açılan 31 yaşındaki işlemci Jerome Kerviel'in, tutuklu ve tutuksuz yargılanacağına bugün içinde karar verilmesi bekleniyor. Mali skandala imza atan işlemci, bankanın, pazardaki dalgalanmalara göre, Avrupa borsalarındaki işlemlerini yönetiyordu.

Banka yönetim kurulu, skandalın ortaya çıkmasını ardından, Genel Müdür Daniel Bouton'un istifasını kabul etmemişti. Skandalını patlak vermesini ardından bankanın, 5,5 milyar avro yeni sermaye artırımına gitmişti.

Fransa'nın en eski bankalarından Societe Generale, 1864 yılında 3. Napolyon tarafından kurulmuştu. Banka, şu anda sermaye olarak Avrupa'nın 7. en büyük bankası olarak biliniyor. Yaklaşık 120 bin kişinin çalıştığı bankanın, 22,5 milyon müşterisi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious