Yüzyılın mühendislik projesi

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

BP Grup Başkanı Lord John Browne, Azerbeycan petrolünün batıya ulaştırılmasını öngören(BTC) için, "Burası dünyanın en önemli enerji akımı olma yolunda ilerliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana’nın Ceyhan ilçesinde düzenlenen törende konuşan Lord Browne, törene katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, BTC ile dünyanın, petrol açısından yeni bir ticaret güzergahına sahip olduğunu vurguladı. Projenin, Türkiye için olduğu kadar uluslararası petrol sanayi açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren Browne, ’’Burası dünyanın en önemli enerji akımının olma yolunda ilerliyor. BTC projesi, petrol sanayi açısından tarihsel önemi olan bir adımdır. Böylelikle Hazar petrolleri batılı pazarlara ulaşacak. Dünya yeni bir ticaret güzergahına kavuşmuş oldu. Bu yönüyle Türkiye önemli bir rol üstlenmektedir. 1774 kilometre uzunluktaki BTC hattı çok zorlu bölgelerden geçti. Ekolojik dengeye zarar vermeden bu dengeleri koruyarak hareketti" dedi.

Hergün buradan dünyaya günde 1 milyon varil ham petrol ulaşacağını kaydeden Browne şunları söyledi: "BTC en son teknoljiyle yapılan bir üretim merkezidir. Hazar petrolleri dünya piyasalarına bu hattan ulaşacak. Son 12 yılda bu projenin yetiştirilmesi için 22 bin kişi çalıştı. Bu uzun yolculukta çok sayıda arkeolojik çalışmalar da yapıldı. İlerdeki hedefimiz, hattın diğer projelerle genişletilmesidir’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious