Zabari'den tuhaf iddialar: Türkiye'nin Irak'ta ajanları var

Zabari'den tuhaf iddialar: Türkiye'nin Irak'ta ajanları var.9872
  • Giriş : 26.10.2007 / 01:27:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 00:29:14

Irak'ın Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerikan Newsweek dergisine ilginç iddialarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin terör örgütü PKK konusunda somut adım beklediği Irak'ın Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerikan Newsweek dergisine verdiği mülakatta ilginç iddialarda bulundu.

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta ajanları, 1300 askeri ve tankları olduğunu ileri süren Zebari, bu görevlilerin amaçlarının PKK'yı gözlemek olamayacağını, gizli amacın "Kürtleri rahatsız etmek" olduğunu savundu. Zebari, Süleymaniye'den Dohuk'a, Erbil'den Zaho'ya kadar Kuzey Irak'ın her bölgesinde Türkiye'nin ajanlarının olduğunu ileri sürdü.

''Türkiye, Kuzey Irak'a sınırötesi operasyon gerçekleştirirse, hepimiz için kriz doğar.'' diyen Hoşyar Zebari, Amerika'ya ise " NATO üyesi olan bir ülkenin ABD koruması altında olan bir ülkeyi işgal etmesi akılalmaz. Türkler ve Kürtler gırtlak gırtlağa gelirse, ABD için utanç verici olur" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, İstanbul'da kasım başında yapılacak Genişletilmiş Komşular Toplantısı öncesi bir sınırötesi harekat yapmayacağını da savunan Zebari, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın söz konusu toplantı sonrası Washington'ı ziyaret edeceğine dikkat çekerek, ''Erdoğan'ın bu ziyareti, 'Türk ordusuna başka bir ülkeyi işgal etme' emri ile zehirleyeceğini düşünmüyorum." dedi. Gerginliğin çok yüksek olduğunu vurgulayan Zebari, "Türkler kesin bir operasyon yapacak gibi görünüyor; ama kartlarını çok kapalı oynuyorlar. Bu yüzden operasyonun büyüklüğünü bilmiyoruz.'' Diye konuştu.

"Türkiye bir çeşit askeri müdahaleye girişecek." Diyen Zebari, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Fakat bu büyük ihtimalle Irak, İran ve Türkiye arasında yer alan Kandil Dağları'ndaki PKK üslerine hava saldırısı şeklinde olacak. Biz Ramazan ayında Türkiye'de gerçekleşen PKK saldırılarından sonra, elimizden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Fakat geçtiğimiz hafta Hakkari'de gerçekleşen son saldırılar durumu alevlendirdi. Gerginliği canlı tutmak için çaba sarfedenler var. Bu çabayı kimler sarfediyor bilmiyoruz."

Yerel Kürt Yönetimi Sözcüsü: PKK bürolarını Malik gelip kapatsın

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin sözcüsü Cemal Abdullah, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde büroları olmadığını iddia etti. Abdullah, AFP'ye yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin terör örgütü PKK'nın bürolarının kapatılacağına ilişkin açıklamasına atıfta bulunarak, "Irak'ın kuzeyinde PKK bürosu yok. Eğer Başbakan Nuri El Maliki bu büroların nerede olduğunu biliyorsa, gelsin kendisi kapatsın." dedi.

Sözcü, "Başbakanın 'PKK bürolarını kapatmak' demekle neyi kastettiğini bilmiyoruz. Nerededir bu bürolar? Ne tür bürolardır bunlar? Nerede bulunmaktadır? Bölgesel yönetim olarak biz, böyle büroların varlığına ilişkin hiçbir göstergeye sahip değiliz." diye konuştu. Maliki, salı günkü açıklamasında, Irak'taki terör örgütü PKK bürolarının kapatılacağını ve örgütün Irak topraklarında faaliyetine izin verilmeyeceğini söylemişti. Başbakan Nuri El Maliki'nin makamından yapılan açıklamada, "PKK, terörist bir örgüttür. Bürolarını kapatma ve Irak topraklarında faaliyet göstermelerine izin vermeme kararı aldık. Irak ve Türkiye'yi tehdit eden terörist faaliyetlerini kısıtlamak üzere çalışacağız." denilmişti.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin oğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi Washington Temsilcisi Kubat Talabani ise "Siyasi amaçlar elde etmek için şiddet kullanılmaması gerekir. Irak topraklarının komşu ülkelere terörist saldırılar için kullanılması kabul edilemez" açıklamasını yaptı. "Biz, PKK'yı şiddet ve silahlı mücadeleyi bırakmaya çağırıyoruz. PKK sorunu siyasi ve diplomatik yollarla çözülmeli. PKK'nın, ateşkese bağlı kalmasını, silahlı operasyon düzenlememesini istiyoruz" denilen açıklamada Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Irak anayasasına bağlılığının vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious