Zabita, köyde ‘kokaryakit’ denetimi yapti

  • Giriş : 01.12.2005 / 00:00:00

Zabita ekipleri, köy içerisinde bulunan ve yakacak olarak kullanilan büyük ve küçükbas hayvan diskilarinin(mayis) köy disina çikarilmasi konusunda köylüleri uyardi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kimligi açiklanmayan bir kisi, Yakutiye Belediyesi Zabita Müdürlügü'ne, belde sinirlari içerisindeki Altintepe köyü sakinlerinin evlerinin önüne mayis döktüklerini belirterek, bu kisilerle müdahale edilmesini istedi.

Ihbar üzerine zabita ekipleri Altintkepe köyüne baskin düzenledi. Zabitalari karsilarinda gören köylüler, saskinlik geçirdi. Zabita ekiplerinin, büyük ve küçükbas hayvan diskilarinin toplum sagligini tehdit ettigi iddiasiyla köy disina çikartilmasini istedi. Zabita ekipleri, saglik ve çevre düzeni açisindan hayvan diskilarinin zararli oldugunu belirterek, "Hayvan pisliklerinin saglik açisindan köy içerisinde bulunmasi sizin zarariniza. Yine çevre kirliligi olusturuyor. Çocuklar, büyükler hayvan pisliklerinden mikrop kapabilir, kokusu hepinizi rahatsiz eder. Bunlarin köy disina çikarilmasini düsünün, yardim gerekiyorsa onu da yapalim. Bu uygulama köylülerin yararina olacaktir" seklinde uyarida bulundu.

Köylüler ise basmalik adini verdikleri hayvan pisligi yiginlarinin köy disina çikarilmak istenmesine tepki gösterdi. Köylüler, öteden beri evlerinin ve ahirlarinin önüne hayvan diskilarini döküp, bunu da kislik yakacak olarak kullandiklarina dikkat çekerek, "Köy düzeni böyle isliyor. Bazylarymyzyn köy dytynda toprady yok. Yani mecburen ahyr yanyna dökmek zorundayyz. Yalnyzca bizde dedil, bütün köylerde ayny uygulama var. Tartlar bunu gerektiriyor" diye konustu.

Yakutiye Belediye Baskani Fahrettin Atinç, köylerin bazi düzenlemelere uymalari gerektigini belirterek "Yeni mahallelerimizden olan Altintepe köyünden gelen bir dilekçe üzerine zabitamizi gönderdik. Ancak süregelen aliskanliklar nedeniyle köylü vatandaslarimiz buna itiraz ediyorlar. Oysa istenilen uygulama saglik ve çevre açisindan önemli. Onlari ikna etmemiz gerekiyor. Kendi yararlari ve sagliklari için bu gerekli. Biz belediye olarak hizmet götürme çabasinda olacagiz, onlardan da zaman zaman bazi düzenlemeler isteyecegiz. Köylülerimizle zaman içerisinde anlasacagiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious