Zabıta'dan kaçak sebze-meyveye savaş

Zabıta'dan kaçak sebze-meyveye savaş.20545
  • Giriş : 27.03.2008 / 19:22:00
  • Güncelleme : 27.03.2008 / 18:53:16

Başkent'te kaçak meyve ve sebze denetimlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, yaklaşık 150 ton kaçak soğana el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saray Beldesi Gümüşoluk Köyü Çiftlik Mahallesi'nde bulunan bir tavuk çiftliğinin deposunda ele geçirilen yaklaşık 150 ton kuru soğan, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı Toptancı Hal Zabıta ekiplerince el konularak, Toptancı Hale götürülmek üzere kamyonlara yüklendi.

Kaçak sebze ve meyveye geçit vermeyeceklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, "Kaçak sebze ve meyve ile ilgili denetimlerimiz 24 saat aralıksız sürdürülüyor. Eskişehir ve Konya yolunda Maliye ile beraber yaptığımız rutin kontrollerin yanı sıra Ankara mücavir alan sınırları içinde muhtelif yerlerde de denetimlerimiz devam ediyor" dedi.

"AMAÇ VERGİDEN KAÇMAK"

552 sayılı yaş sebze ve meyve ticaretinin düzenlenmesi ve Toptancı Halleri Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre toptan yaş sebze ve meyve ticaretinin sadece Toptancı Hal'den yapılabildiğini kaydeden Mehmet Ercan, şunları söyledi:

"Sebze ve meyveler Toptancı Hale getirilmeden, faturasız, vergisiz olarak süpermarketlere ve pazarlara sevk edilmek isteniyor. Eğer bu soğanlar toptancı hale getirilseydi kayıt altına alınarak stopaj, KDV ve yüzde 2 de Büyükşehir Belediyesi'ne hal rüsumu ödenecekti. Amaç bu vergilerden kaçmak."

Toptancı Hal'e giriş yapmadan yasa dışı yollarla şehre yaş sebze ve meyve getiren kişilerin, devletin ve Büyükşehir Belediyesi'nin gelir kaybına neden olduğunu söyleyen Mehmet Ercan, bu kişilerin haksız rekabete de neden olduğunu ifade etti.

Kaçak yolla getirilen ve böylelikle haksız kazanç elde edilen ürünlerde ödenmeyen vergilerinin malın fiyatına yansıtılmağını da anlatan Mehmet Ercan, vatandaşlardan, kaçak sebze ve meyvenin ucuz olacağını zannederek aldanmamalarını istedi.

Toptancı Haller Yasası'nın bir özelliğinin de üretici, tüketici ve komisyonların serbest rekabet koşulları içinde haklarını eşit şekilde savunmak olduğunu belirten Ercan, "Devletine düzgün şekilde stopajını ödeyen, vergisini veren, belediyeye rüsumunu ödeyen toptancı hal esnafının burada mağdur olması söz konusudur" dedi.

Toptancı Haller Yasası'na göre Saray'da ele geçirilen kaçak soğanlar, Toptancı Hal'e götürülerek, esnafa anonslarla duyurulup açık artırma usulü ile satılacak. Satıştan elde edilecek gelirin yüzde 25'i belediye işletme payı olarak alınarak diğer masraflar da düşürüldükten sonra kalan para mal sahibine verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious