Zabıtayı bıçaklayan seyyar satıcıya hapis

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

İzmir'de, geçtiğimiz yıl görevi başında bir zabıtayı bıçaklayan seyyar satıcı 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği bir karar, seyyar satıcıları bundan böyle diken üstünde bırakacak. Önceki yıllarda kendilerine müdahale eden zabıta memurlarını darp eden, yaralayan ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan saldırgan seyyarlar, bu karardan sonra daha dikkatli davranmak zorunda kalacak. Geçen yıl mayıs ayında Kemeraltı'nda işporta tezgahına el koymak isteyen Zabıta Komiser Yardımcısı Kazım Altundal'ı bıçakla yaralayan işportacı Mehmet Balkır, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, duruşma sırasında Balkır'ın cezasını, bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı için erteleme yoluna gitmedi. Bu karar benzer suçlar için emsal olacağından, zabıta memurlarına karşı seyyar satıcıların direnme şansı azalacak. Buna da en çok zabıta memurları sevinecek.

OLAYIN GEÇMİŞİ

24 Mayıs 2006 tarihinde mağdur ve şikayetçi olan Kazım Altundal, olayın meydana geldiği gün görevini yapmaya çalıştığını ve işporta tezgahını kaldırmak için uğraşırken sanık Balkır tarafından önce hakarete uğradığını ardından da bıçakla boğazının kesildiğini söyledi.

YARGIÇ'IN KARARI 2 YIL HAPİS

Tarafları dinleyen hakim, daha önce tutuksuz yargılanan Mehmet Balkır'ı görevli memura hakaret, darp etmek suçlarından 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ve bir daha bu suçu işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı için ertelemedi. Balkır'a da cezaevi yolu gözüktü. Mehmet Balkır Yargıtay'ın onaylaması durumunda 1.5 yıl cezaevinde yatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious