Zachau: Öğretmen maaşları azaltılmasın

Zachau: Öğretmen maaşları azaltılmasın .13437
  • Giriş : 11.02.2008 / 23:20:00
  • Güncelleme : 11.02.2008 / 23:20:58

Ulrich Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'deki öğretmen maaşlarının OECD standartlarına göre yüksek olduğu açıklamasıyla öğretmenlerden tepki alan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, uygun ölçüde yüksek öğretmen maaşlarını desteklediğini belirtti. Zachau, "Destekliyorum, çünkü iyi maaşlar iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil" dedi.

7 memur sendikasından oluşan Hak Sendikaları Platformu'nun (HAK-SEN) Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'ya gönderdiği mektubuna yanıt geldi. Zachau HAK-SEN'e yolladığı yanıtta, konuşmasında, OECD tarafından yayımlanan ve Türkiye'deki öğretmen maaşlarının diğer ülkelerdeki ortalama gelirle kıyaslandığında, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında yüksek sırada olduğunu söylediğini anımsatarak, söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Hiçbir ülkenin işçilerini ve orta sınıfını fakir bırakarak büyüyemeyeceğine, büyümemesi gerektiğine inandığını ifade eden Zachau, mektubunda şunları dedi: "Eğitim, orta ve uzun vadede Türkiye için en önemli önceliktir. Eğitimin geliştirilmesi, daha iyi beceriler, daha iyi ve daha çok iş, yüksek verimlilik ile yüksek gelir için çok gereklidir. Öğretmen maaşlarının da, uygun ölçüde yüksek olmasını destekliyorum. Destekliyorum, çünkü iyi maaş iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Bu da başarılı eğitim sonuçlarına katkıda bulunur. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil."

-"ÇALIŞANLAR ARASINDA ÖĞRETMENLERİN KONUMLARINA BAKILMALI"-

HAKSEN üyeleri ise gönderdikleri mektupta, öğretmenlerin yanlış bir biçimde OECD ülkeleriyle karışlaştırıldığına dikkat çekerek, yapılan açıklamanın da hem insani hem de yasal dayanaktan yoksul olduğunu ifade etmişti. Çalışanlar arasında öğretmenlerin konumlarına bakarak doğru bir analizin yapılacağı vurgulanan mektupta, eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara da değinilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious