Zafer Çağlayan: "Kredi kartı azami faiz oranı yüzde 4.54"

Zafer Çağlayan:
  • Giriş : 31.03.2008 / 23:54:00

Çağlayan, yarından itibaren, kredi kartı faiz oranının azami yüzde 4.54 olarak uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yarından itibaren, kredi kartı faiz oranının azami yüzde 4.54 olarak uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Yarın yürürlüğe girecek iki önemli uygulamaya ilişkin tüketicileri uyaran Çağlayan, Merkez Bankası'nın kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranını yüzde 4.93'ten yüzde 4.54'e, gecikme faiz oranını ise yüzde 5.68'den yüzde 5.29'a düşürdüğünü kaydetti.

Dolar için aylık azami faiz oranını yüzde 2.52'den, yüzde 2.59'a, gecikme faiz oranını ise 2.99'dan, yüzde 3.12'ye yükseltildiğine işaret eden Çağlayan, euroda ise akdi faiz oranının yüzde 2.30 ile gecikme faizinin yüzde 2.86 olarak sabit kaldığını bildirdi.

Tüketicileri, kredi kartından nakit çekmemeleri konusunda da uyaran Bakan Çağlayan, kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketici sayısında her geçen gün artış yaşandığını, tüm uyarılara rağmen, bu kartlardan nakit çekimi yapılmaya devam edildiğini belirterek, nakit çekmede ve tüketici kredisi kullanmada maliyetlerin iyi hesaplanmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious