Zafer Üskül, Suudilere 'idamı durdurun' dedi

Zafer Üskül, Suudilere 'idamı durdurun' dedi.12146
  • Giriş : 17.04.2008 / 00:26:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 23:58:03

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Boğday'ı kurtarmak için çalışıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zafer Üskül, Suudi Arabistan Danışma Meclisi İslami Adli İşler ve İnsan Hakları Komitesi Başkanı İbrahim Bin Abdullah Al İbrahim'e, idam kararının yerine getirlmemesi istemini içeren bir mektup gönderdi.

İki ülke arasında tarihsel boyutta var olan iyi ilişkilerin, Kral Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud'un Ankara ziyaretiyle daha da geliştiğini hatırlatan Zafer Üskal, 11 yıldır Cidde'de yaşayan Sabri Boğday adlı Türk vatandaşının, bir itham üzerine 2007 Mart ayında Cidde'de tutuklandığını, 31 Mart 2008 tarihinde de Bidayet Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldığını kaydetti.

Zafer Üskül, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Gerek 1.5 yaşında çocuk sahibi olan vatandaşımızın eşi ile akrabaları, gerek tüm Türkiye halkı karardan büyük üzüntü duymuştur. Vatandaşlarımız, kararın infaz edilmemesi için Sabri Boğday'ın, Majesteleri Kral Hazretleri'nin affına mazhar olacağını ümit etmektedir. Bizler, yaşanan gelişmelerin Türkiye-Suudi dostluğuna sekte vurmasını hiç arzu etmeyiz. Sabri Boğday hakkındaki hükmün infazı, 1984'ten sonra hiçbir idam cezasının infaz edilmediği, 2004'den bu yana da idam cezasının tamamen kaldırılmış olduğu ülkemizde büyük teessüre yol açacaktır. Bu çerçevede, Sabri Boğday'ın Majesteleri Kral Hazretleri'nin merhametine nail olması hususunda Zat-ı Alinizin olabilecek etki ve yardımlarının şükranla karşılanacağını belirtir, bu vesile ile en derin saygı ve selamlarımı sunarım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious