Zahar: Kuran İsrail'i tanımayı yasaklıyor

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Filistin'de Hamas hükümetinin eski Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, İsrail'i tanımanın Kuran ile çeliştiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail radyosunun, Zahar'ın Hamas'a yakın bir internet sitesine yaptığı açıklamalardan derlediği habere göre, eski Dışişleri Bakanı, Hamas'ın Filistin'in tüm topraklarının Müslüman toprağı olduğu ilkesinden vazgeçmediğini dile getirdi.
Zahar, El Fetih'in yeni bir Ordu kurduğunu ve bu ordunun mensuplarını, Hamas'ı ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli Arap ülkelerinde eğittiğini de öne sürdü.

Hamas ve El Fetih, 6 Şubatta Mekke'de varılan anlaşmadan sonra Filistin'de kurulan ulusal birlik hükümetinin temel unsurlarını oluşturmasına rağmen, hükümetin kurulması taraflar arasındaki anlaşmazlık ve çatışmaları sonlandırmadı.

"YENİ GÜVENLİK PLANI FİLİSTİNLİ SİLAHLI GRUPLAR İÇİN DEĞİL"

Öte yandan, Filistin Başbakanı İsmail Haniye, bir hafta kadar önce hükümet tarafından da onaylanan yeni güvenlik planının Filistinli silahlı grupları etkilemeyeceğini, onların silahlarına el konulmasını öngörmediğini söyledi.

Filistin'in Maan haber ajansının haberine göre, Haniye, yakında uygulamaya girecek planın, direnişe, direnişin silahlarına ve formasyonuna zarar vermeyeceğini, grupların planın dışında tutulacağını, planın sadece Filistin'de yasa dışı unsurları engellemeyi amaçladığını ifade etti.

Filistin'de yaşanan bu kargaşa ortamının böyle devam edemeyeceğini ve bunun gözden uzak tutulamayacağını belirten Haniye, güvenlik planının kontrol dışı silahlanmalar, aşiretler ve aileler arası çatışmaları, ilave olarak "çeteler"in silahlarını hedef aldığını, planın ayrıca Filistinlilerin malına yönelik saldırıları engellemeyi amaçladığını söyledi.
Haniye, içte güvenliği sağlamanın ve kuraldışılıkları önlemenin herkesin işbirliğinden geçtiğini de kaydetti.
Gazze'de kargaşa ve gerginlik ortamı devam ederken, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Kalkilya'da dün akşam, Filistin istihbaratından yüzbaşı rütbeli bir görevli, bir araçtan açılan yaylım ateşinde yaralandı. Mahmud İvesi adlı istihbarat görevlisinin bacağına birkaç kurşunun isabet ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious