Zahid Akman: "İletişimde ciddi sorunlar var"

Zahid Akman:
  • Giriş : 24.04.2008 / 13:18:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, Türkiye'de iletişim alanında ciddi sorunlar yaşandığını ve bunların başında da istihdam sorununun geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İletişim Fakülteleri Dekanlar (İLDEK) Toplantısı'nın 16'ıncısı, Maltepe Üniversitesi'nin ev sahipliğinde üniversitenin Marmara Eğitim Köyü'nde başladı. İki gün sürecek toplantının açılışında konuşan Akman, senede sayıları 3 bine ulaşan iletişim fakültesi mezunlarının yayın kuruluşlarında çalışamıyor olması ve bundan doğan sorunların bu toplantının en önemli gündem maddeleri başında geldiğini ifade etti.

Akman, ''Türkiye'de iletişim alanında ciddi sorunlar yaşanmakta. Bunların başında istihdam sorunu gelmekte. Özel ulusal radyolarda iletişim fakültesi mezunu olarak çalışanların sayısı binde 5 iken, televizyonlarda bu rakam yüzde 23 civarında. Ülkemizde 500'ün üzerinde ulusal, bölgesel ve yerel televizyon, binin üzerinde de radyo bulunmakta'' diye konuştu.

İstihdam sorununu çözmeden, şu anda sayısı 33'e varan iletişim fakültelerinin diğer sorunlarını tartışıyor olmanın da önemli olduğunu kaydeden Akman, ''Fakat bu sorunla ilgili olarak gerek yürütme, gerek kamunun diğer kurumlarından birtakım taleplerde bulunarak bu taleplerin hayata geçirilmesiyle ilgili baskı grupları oluşturmak, belki yapılması gereken en önemli şey olarak karşımıza çıkıyor'' dedi.

Konuşmasında ''Medya Okuryazarlığı Projesi'' hakkında da bilgi veren Akman, derslerin iletişim fakültesi mezunlarınca verilememiş olmasının bir sonucu olarak, şu anda hedefledikleri kitleyi yakalayamadıklarını kaydetti.

Akman, bu eğitim ve öğretim yılında 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyan 4 milyonun üzerindeki çocukların 1,5 milyona yakınına medya okuryazarlığı dersi vermeyi hedeflediklerini, ancak bu rakamların biraz altında kaldıklarını söyledi. Gelecek yıl tüm illerde çok daha ciddi bir katılımın sağlanmasının hedeflendiğini belirten Akman, seçmeli olan bu dersin iletişim fakültesi mezunu öğretmen olmayan okullarda sosyal bilgiler öğretmeni tarafından verildiğini dile getirdi.

Akman, bu dersleri birtakım pedagojik formasyonla ilgili ek dersler alan iletişim fakültesi mezunları tarafından verilmesini planladıklarını dile getirerek, ''Bu da, 4 yılını iletişim ve iletişimle ilgili eğitim alarak geçiren gençlerimizin, evlatlarımıza iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki etkisiyle ilgili verecekleri ekstra bilgiler, Türkiye'deki kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki olumsuz etkisini sınırlayacak, olumlu etkisini de maksimum seviyeye çekecek bir çalışmanın olması anlamına geliyor ki doğrusu biz bunu son derece önemsiyoruz'' şeklinde konuştu.

Zahid Akman, bu konuda yetişkinlere yönelik eğitim amacıyla bir web sitesi hazırlıklarının da sonuçlanmak üzere olduğunu kaydetti.

-YÖK BAŞKANI İLE GÖRÜŞME-

Toplantıda, katılımcılara, 10 gün önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile yaptığı kısa çalışma toplantısı hakkında da bilgi veren Akman, kendisiyle iletişim fakültesi öğrencilerinin ulusal kanallarda daha sıhhatli, etkili ve uzun süreli staj yapmalarının olabilirliğini tartıştıklarını dile getirdi.

Şu anda özel televizyonların, iletişim fakültesi mezunlarının ''kendi kurumlarında staj yapıyor olmalarından çok hoşnut olmadığını, çünkü bu öğrencilerin bazı maddi mükellefiyet getirdiğini'' kaydeden Akman, bir tek TRT'nin bu konuda son derece yapıcı davrandığını söyledi.

''Acaba RTÜK olarak yayın kuruluşlarının altına girmek istemedikleri o mali sorumlulukların bir kısmını biz karşılasak ve çocuklara sıhhatli staj imkanlarını sunsak nasıl olur?'' konusunda çalıştıklarını ifade eden Akman, bunun olumlu sonuçlanmasının istihdam sorununa ciddi katkı sağlayacağını bildirdi.

Akman, ''Yaptığımız hesaplamalara göre yıllık olarak mali külfeti trilyonları buluyor. Fakat bu çocuklarımızın daha iyi yetişmesi, radyo ve televizyonlarda istihdam edilmelerine katkı sağlayacak sonucu doğuracaksa, bu külfetin altına girmekten kaçınmayacağız'' dedi.

-ARA ELEMAN İHTİYACI-

YÖK Başkanı Özcan ile yaptıkları toplantıda, ara eleman ihtiyacı sorununu da ele aldıklarını belirten Akman, bu ihtiyacı belirlemeye çalıştıklarını, ardından da iletişim fakültelerinden bununla ilgili birtakım bölümler açmalarını isteyeceklerini ya da kendi imkanları çerçevesinde bunların yetiştirilmesine katkı sağlayacak özel çalışma yapacaklarını ifade etti.

RTÜK olarak bir iletişim kitaplığı kurmak istediklerini de dile getiren Akman, iletişim fakültelerinden kendilerinin hazırladığı kitapları RTÜK'e göndermelerini istedi.

Akman, program durdurma cezası verdikleri yayın kuruluşlarına bir kamu kurumu tarafından ikame olarak yapılan bir yayını gönderip o program süresince yayınlattırıldığını anımsatarak, bugüne kadar bu yayınların hep TRT'den para karşılığı alındığını söyledi.

Akman, iletişim fakültelerinden öğrencilerin hazırladığı öğretici ve belgesel nitelikteki bu tür yayınları kendilerine göndermeleri halinde bunları en az TRT'ye ödedikleri bedel kadar bir bedelle alacaklarını bildirdi.

Konuşmasında IP ile DVB-H yayıncılındaki gelişmelere de değinen Akman, bugüne kadar olan yayın anlayışlarını altüst edecek bu gelişmeleri göz ardı eden bir iletişim eğitiminin Türkiye'deki iletişim sorunlarını daha da artıracağını kaydetti.

-''HUKUKİ DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR''-

İletişim fakültesi mezunlarının özellikle yerel ve bölgesel televizyonlarda çalıştırılması konusunda bir hukuki düzenleme yapma ihtiyacının olduğunun da anlaşıldığını ifade eden Akman, ''Sektörümüzün daha kaliteli, etkili, toplumu daha az olumsuz etkileyecek, daha ileri seviyeye çıkaracak yayın ortamı oluşturma noktasında iletişim fakültesi mezunlarının yayın hayatının içinde olmaları ve en aktif ögesi durumuna getirilmeleri zorunluluğu var. Bu konuyla ilgili gereken her şeyi yapmaya hazırız'' dedi.

Maltepe Üniversitesi iletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan da bu toplantıların iletişimin paydaşlarını buluşturduğunu belirterek, iletişim fakültelerinin sorunlarıyla ilgili bilgi verdi.

Öğrencilerin staj ve uygulama olanaklarının artırılması gerektiğini kaydeden Çelikcan, fakültelerin de ileriye dönük olarak uzmanlaşması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious