Zahid Akman'ın başkanlığı oylandı!

Zahid  Akman'ın başkanlığı oylandı!.11810
  • Giriş : 19.09.2008 / 21:54:00
  • Güncelleme : 19.09.2008 / 21:56:11

RTÜK'te yapılan toplantıda CHP'li üyeler Başkan Zahid Akman'ın istifasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK PARTİ'NİN ÖNERİSİYLE SEÇİLEN ÜYEDEN AÇIKLAMA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanvekili Abdulvahap Darendeli, kurul üyelerinden bazılarının, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın ''istifa etmesi'' yönündeki taleplerinin, bazı şirketlerdeki ortaklığının ''Akman'ın yeniden üyeliğe seçildiği tarihten önceki dönemi kapsadığı'' nedeniyle reddedildiğini bildirdi.

Darendeli, üst kurul toplantısından sonra, 3 üyenin ''Akman'ın istifasına'' ilişkin talebinin reddine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abdulvahap Darendeli, 3 üyenin talebine ilişkin dilekçeye değinerek, şunları söyledi:

''Bu arkadaşların talepleri, birincisi etik olarak Sayın Zahid Akman'ın istifa etmesi yolundaydı.

İkinci maddede sayın Zahid Akman'ın birtakım şirketlerde ortak olduğu ve yönetici olduğu iddia ediliyordu. Bu iddiaların, tarihi itibariyle Akman'ın 2007 yılında TBMM tarafından yeniden üyeliğe seçildiği tarihten önceki tarihleri kapsar olması nedeniyle, bu dönemi kapsamaması nedeniyle çekilmiş olmasına neden olamayacağı yönünde oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Diğer arkadaşlar da bu maddenin çekilme nedeni olacağını söylediler. ''

KURUL ÜYESİ DADAK: ''8 KİŞİ MÜZAKERE VE OYLAMALARI YAPTIK. 3'E KARŞI 5 OYLA BİZİM İSTİFA ÖNERİMİZ RET OLUNDU''

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Mehmet Dadak, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın istifası istemlerinin 3'e karşı 5 oyla reddedildiğini bildirdi.

RTÜK Başkanvekili Abdulvahap Darendeli, Akman'ın istifasına ilişkin talebin ''bazı şirketlerdeki ortaklığının yeniden üyeliğe seçildiği tarihten önceki dönemi kapsadığı'' için reddedildiğin söyledi.

Dadak, RTÜK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Almanya'daki Deniz Feneri davasında RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın adının geçmesinin ardından 9 Eylül günü üst kurula sundukları dilekçenin toplantıda konuşulduğunu söyledi.

''Bugün henüz iddia olan dava karara bağlandı ve bu karar neticesine göre de bakanımız hakkında herhangi bir hüküm olmamasıyla birlikte başkanımızın başkanlık yapmasının etik olmayacağını, biz CHP'li üyeler olarak sayın başkanımıza istifa etmesini önerdik'' diyen Dadak, yapılan oylama sonucunda diğer üyelerin Akman hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı için istifasına gerek olmadığını ifade ettiklerini bildirdi.

Dadak, konu görüşülürken, müzakere ve oylamada Akman'ın toplantı salonunda bulunmadığını kaydederek, ''Yani 8 kişi bu müzakere ve oylamaları yaptık. 3'e karşı 5 oyla bizim istifa önerimiz ret olundu'' diye konuştu.

Dadak, ayrıca ''Akman'ın üye seçildikten sonra medya ile ilgili bazı şirketlerde yöneticiliğe devam ettiği yönündeki'' iddiaları hatırlatarak, ''RTÜK Kanunu'nun 9. maddesi gereği böyle bir durumda üyeliğinin düşürülmüş olması gerektiğini'' savundu.

''Toplantıda bu konununda uzun uzun tartışıldığını'' dile getiren Dadak, ''Tartışma neticesinde bizim, Akman'ın üyeliğinin düşürülmüş addedilme talebimiz de 3'e karşı 5 oyla reddedildi. Toplantıya ara verdik'' dedi. Dadak, bir soru üzerine yargı yoluna gideceklerini söyledi.

-''KONUYA CHP PERSPEKTİFİYLE BAKMIYORUZ''-

RTÜK Üyesi Hülya Alp ise ''Bizi partiler seçti ama biz artık partili kimliklerimizle burada değiliz. CHP'nin önerdiği üyeleriz ancak konuya bir CHP perspektifiyle bakmıyoruz. Konuya medyanın üst düzey kurulunda bir otorite olan kurumda, sektörde ve kurum bazında hassasiyet bazında değerlendiriyoruz'' dedi.

Sektörün sürekli karar alan bir kurulunun böyle bir konu nedeniyle zarar görmesini istemediklerini belirten Alp, bu konuda TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın da gündeme getirdiğini söyledi.

Alp, şöyle devam etti:

''Bizim altını çizdiğimiz konular şu, Zahid Bey daha önce yasamızın 9. maddesinde düşmüş sayılır diye nitelendirilen yönetici konumunda. Çalışmış olduğuna dair iddianame vardır. O iddianameyi görmezlikten gelmemize imkan olmamıştır. Bunun dışında Zahid Bey bu konuya itiraz etmemiş, ancak medyadan takip edebildiğim kadarıyla bu konuya ilişkin savunmalarında dayanak noktası olarak şunu söylemiştir; 'O birinci döneme ait çalışmalardı, ikinci dönem bundan ayrılmıştır.' Birinci dönem ile ikinci dönemin hukuken ayrı mütalaa edilmesi gibi bir yoruma gitmiştir Zahid Bey kendi açıklamasında.

Oysa bu gerçekten hukuki bir değerlendirmeyi ilgilendirir. Biz hukukçular değiliz, aramızda hukuk konusunda bilgisi olan kişiler olabilir ama bu çok ciddi bir hukuki değerlendirmedir ama bizim aldığımız değerlendirmeler şu doğrultudadır: 'Kişi aynı, yasa aynı ve arada görevde bir fasıla yok.' Bizim hassas olmamızın gerekçesi budur.''

Üst kurul üyelerinin hiçbirinin toplantıda konuşulanların ana temelleri üzerinde bir bilgi saklama ihtiyacında olmadığını ifade eden Alp, gündem dışı olan konuyu gündeme alma teklifinde bulunduklarını Akman'ın kendisinin de dilekçenin gündeme alınmasını rica ettiğini söyledi.

Alp, kendilerinin kuruldan istifa etmesiyle ilgili soruya da ''Bizim istifa etmemiz, konuya nasıl bir sağlıklı boyut getirir siz değerlendirin'' diye yanıt verdi.

-DARENDERELİ'NİN AÇIKLAMASI-

RTÜK Başkanvekili Abdulvahap Darendeli ise üst kurul toplantısından sonra, 3 üyenin ''Akman'ın istifasına'' ilişkin talebinin reddine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Darendeli, 3 üyenin talebine ilişkin dilekçeye değinerek, şunları söyledi:

''Bu arkadaşların talepleri, birincisi etik olarak Sayın Zahid Akman'ın istifa etmesi yolundaydı.

İkinci maddede sayın Zahid Akman'ın birtakım şirketlerde ortak olduğu ve yönetici olduğu iddia ediliyordu. Bu iddiaların, tarihi itibariyle Akman'ın 2007 yılında TBMM tarafından yeniden üyeliğe seçildiği tarihten önceki tarihleri kapsar olması nedeniyle, bu dönemi kapsamaması nedeniyle çekilmiş olmasına neden olamayacağı yönünde oy çokluğuyla karar verilmiştir. Diğer arkadaşlar da bu maddenin çekilme nedeni olacağını söylediler.''

Bir üst kurul olduklarını ve üst kurulun kararlarıyla konuşacağını belirten Darendereli, ''Dışardan gelen bir takım varsayımlarla, dedikodularla, medyada konuşulan şeylerle hükme gitmez. Kurul, kurallarla bağlıdır. En büyük kural da evrensel hukuk kurallarıdır. Bu kurallar da bizim kurumumuzda başta Anayasa olarak işlemektedir. Bundan emin olun'' dedi.

Bir gazetecinin ''RTÜK'ün kanunun 9. maddesine göre üyelik hali başladıktan sonra şirketlerde ticari faaliyetleri sürüyorsa üyeliğin düştüğü açıkça yer alıyor. Buna rağmen Sayın Akman'ın bu şekilde üyelik sürecini sürdürmesini siz yanlış bulmuyor musunuz?'' sorusu üzerine, Darendereli, ''Bu bilgi ve belgeler henüz netleşmemiş olmakla birlikte, sadece iddia. Elimizde böyle bir belge yok. 2005 ve 2007 arasında şirket üyeliği ve ortaklığı olsa dahi 2007 yılında TBMM'de yeniden seçilmesi önceki döneme ait gerekçe olamaz'' dedi.

Darendeli, bir gazetecinin, ''TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın açıkça istifa çağrısında bulunduğunun söylemesi'' üzerine, ''Bir şirket yöneticisiyim ya da ortağım. RTÜK üyeliğine talip oldum ve RTÜK üyeliğine seçilene kadar oradayım. Seçildikten sonra oradan ayrılmak gerekir. Yasa böyle. Öncesinde yönetici olmam doğal. Ancak seçildikten sonra buna devam etme olanağım yok'' dedi.

''Ayrılmasının bir yıl sürmesi normal mi?'' sorusu üzerine, Darendereli, ''Bu sizin anlattıklarınız herhangi bir kayıtta yok'' dedi.

YAZILI AÇIKLAMA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK), toplantıda, ''gündem dışı önerilerin oybirliği ile alınmasının ardından yapılan oylamada iddiaların kapsam ve niteliğinin 3984 Sayılı Kanun'un 9. maddesi kapsamında bir talep olmadığı bu nedenle bir karar alınmasına yer olmadığına karar verildiği'' bildirildi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

''Üst kurul üyeleri Sayın Mehmet Dadak, Şaban Sevinç ve Hülya Alp'in, 08.09.2008 tarihli gündem dışı önerilerinin oybirliği ile gündeme alınmasının ardından yapılan oylamada iddiaların kapsam ve niteliğinin 3984 Sayılı Kanun'un 9. maddesi kapsamında bir talep olmadığı bu nedenle bir karar alınmasına yer olmadığına karar verildi.

Ayrıca, dilekçede belirtilen şirketlerde genel müdürlük (yöneticilik) ve ortaklık yaptığına dair iddialarla ile ilgili yapılan incelemede, sözkonusu görevlerin, üst kurul başkanı Dr. Zahid Akman'ın 29.05.2007 tarihinde TBMM'ce ikinci kez seçilmesinden önceki bir zamana ait olduğu anlaşıldığından, 3984 sayılı Kanun'un 9'uncu maddesinin son fıkrası doğrultusunda görevinden çekilmiş sayılmasına neden olmayacağına karar verilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*