Zahit Akman: Denetlenmek gururdur

Zahit Akman: Denetlenmek gururdur.11810
  • Giriş : 30.01.2009 / 14:59:00

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Devlet Denetleme Kurulu'nun üst kurulları denetlemesi yönündeki talimatına destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akman, RTÜK'te katıldığı bir programda, Devlet Denetleme Kurulu'nun yapacağı denetimin RTÜK'ün yaptığı işlem ve faaliyetlerinin ortaya çıkması anlamında son derece önemli olduğunu söyledi. Akman, periyordik denetimlerin bütün kamu kurumlarında yapılması gerektiğini kaydetti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, Üst Kurulların denetlenmesinin kendileri için de faydalı olacağını belirterek, "Bu tür periyodik denetimlerin sadece üst kurullar ile sınırlı kalmasını değil, kamudaki tüm kurumlarda da gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu düşünüyorum." dedi.
RTÜK, İletişim Fakülteleri Dekanları Kurulu ile iletişim sektöründe yayınlanmaya hazır ve yayınlanacak olan bilimsel tüm araştırma ve çalışmaları teşvik etmek amacıyla İletişim Kitapları Serisi'ni yayınlayacak. Konuyla iligli protokol Üst Kurul Başkanı Zahid Akman ile İletişim Fakülteleri Dekanlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikçan tarafından imzalandı.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, aralarında RTÜK'ün de bulunduğu düzenleme ve denetleme kurumlarının denetlenmesi ile ilgili talimatıyla ilgili, "Bu tür denetimlerden, kurul olarak son derece mutlu oluyoruz desek, belki şaşıracaksınız ama gerçekten mutlu oluyoruz. RTÜK olarak son derece önemli faaliyet ve hizmetlere imza atıyoruz. Bu faaliyetlerin bir kısımını kamuoyu ile paylaşıyoruz, önemli bir kısmı ise yalnızca yaptığımız faaliyetlerin muhatapları tarafından biliniyor. Bu yapılacak denetleme RTÜK'ün yaptığı hizmet ve faaliyetlerin arşiv ve kayıtlara geçmesi bakımından sonr derece önemlidir." dedi.

Akman, faaliyet gösteren üst kurulların tamamını denetlemek amacıyla alınan bu kararın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu çalışmanın RTÜK'ün faaliyetlerinin anlaşılmasına, algılanmasına katkı sağlaması açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Bu tür periyodik denetimlerin sadece üst kurullar ile sınırlı kalmasını değil, kamudaki tüm kurumlarda da gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Akman'a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta yapılan 'Gazze Ortadoğu'da Barış Modeli' oturumundaki tepkisi de soruldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapmalarının söz konusu olamayacağını belirten Akman, "Yaklaşık dün saat 05:00'e kada bu nedenle uyuyamadık. Gecenin yorgunluğu bugünkü toplantıya yansıdı. Bize yansıyan böyle bir yönü oldu." dedi.

Akman, salondaki gazetecilere yönelik ise "Türk siyaseti zaten son derece hareketli. Allah sizlere yardım etsin. Bu yorgunluk içinde sizin de yeni bir gündem maddeniz daha oldu. Kolaylıklar diliyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*