Zaid Akman, yeni RTÜK çalışmalarını anlattı

Zaid Akman, yeni RTÜK çalışmalarını anlattı.9204
  • Giriş : 28.03.2008 / 17:35:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zaid Akman, RTÜK Yasasında yapılacak değişikliğe ilişkin çalışmanın, yaklaşık 17-18 yıldır özel televizyon yayıncılığı yaşayan Türkiye'de, bu süreçte belirlenen tüm sorunları ortadan kaldıracak bir yaklaşımla

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Türkiye Bölümü Olağan Genel Kurulu sonrası Dedeman Oteli'nde düzenlenen öğle yemeğinin onur konuğu olan Akman, ''Yeni RTÜK yasa tasarısı ve uygulamaları ile dikkat edilecek hususlar'' konulu konuşma yaptı.

Konuşmasına, ''Bugün içinde bulunduğumuz şartlar öyle gösteriyor ki, kanunumuzda bir düzenleme yapsak da yapmasak da bu sene sektörümüz açısından çok iç acıcı gözükmüyor'' diye başlayan Akman, konuşmasına böyle karamsar sözlerle başlamanın pek adeti olmadığını söyledi.

Hem global ekonomideki gelişmeler hem de ülkede istenmeden olsa da yaşanan gerilimlerin, özellikle çok kırılgan olan sektörün gelir kaynaklarında ciddi etkilenmelere neden olacak gibi gözüktüğünü belirten Akman, ''Net gözüküyor ki, Türkiye'deki bu şartlar, istikrarı olumsuz etkileyen gelişmeler bir yerde kesilmezse, bugün gerçekten aysbergin ucu gibi gözüken bu gelişmelerin artması, hiç tahmin edemeyeceğimiz olumsuzlukların da doğmasına neden olabilir'' diye konuştu.

Ankara'da havanın biraz puslu olduğunu ve bu puslu havayı dağıtmak için herkesin yapacağı bir şeyler olduğu kanaatinde bulunduğunu kaydeden Akman, ''Birtakım geçmişten gelen hesaplaşmaları, bugünkü bu istikrarsız ortamı da dikkate alarak gündemimize alıp, o hesaplaşmaları gerçekleştirmemiz söz konusu olursa, bunun sıkıntılarını o hesaplaşmayı yapan, yapmayan, seyreden herkes yaşayacaktır'' şeklinde konuştu.

Özellikle yayın kuruluşlarının tek gelir kaynağı olan reklamlarla ilgili yaşanılan sorunların kalıcı bir çözüme kavuşturulması için biraz sıkıntılı bir süreç yaşandığını ve bu süreç sonunda istikrarlı denilebilecek bir noktaya ulaştıklarını anlatan Akman, şu anki reklam uygulamalarının sıhhatli bir hukuki altyapısının olması için de hazırladıkları kanunda birtakım düzenlemelere yer verdiklerini söyledi.

Sektörün daha da gelişmesi, büyümesi ve dünyayla rekabet edebilecek bir güce kavuşması için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalıştıklarını belirten Akman, bu konuda hiçbir zaman radikal, katı ve uzlaşmaz bir tutumları olmadığını ifade etti.

-REKLAM BÜTÇESİNİN ARTMASI-

Ancak görevde bulundukları süre içinde yayın kuruluşlarının reklam sorumlularının reklamla ilgili bütçelerini artırabilmek için yeni birtakım arayışlara girmek yerine, her zaman RTÜK'ten birtakım beklentiler içinde olduklarını ifade eden Akman, bu süreç içinde yaşadıkları sorunların, kurul üyelerinin gösterdiği hoşgörü ve yakın ilgi nedeniyle son derece sorunsuz ve sıkıntısız atlatılabildiğini söyledi.

Zaid Akman, ''Doğrusu şu anda içinde bulunduğumuz dönemde, biz yine her zaman reklam yöneticilerimizin ve pazarlayıcılarımızın geçmişteki yaklaşımlarından dolayı bir tedirginlik içindeyiz. Bu tedirginliği aşmanın yolu olarak, hukuki düzenlemeleri çok sıhhatli hale getirip, bu düzenlemelerin de çok sıkı takipçisi olarak yayın kuruluşlarında uygulamak ve uygulatmasını sağlamak istiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin gelişmesiyle doğru orantılı olarak tüm reklam bütçesinin büyütülmesi zorunluluğu bulunduğunu vurgulayan Akman, şu ana kadar hiç reklam alınmayan reçetesiz ilaç konusunda televizyon ve radyoların reklam alabilmesine olanak sağlayan bir düzenlemeyi kanuna koyduklarını dile getirdi.

Çok kısa zamanda özellikle yabancı sermayenin de medyada yer almasıyla reklam gelirlerinin çok üst düzeye çekileceği kanaatinde olduğunu belirten Akman, bu konudaki çalışmada 10'a yakın düzenleme yapıldığını bildirdi.

-ÇOCUK PROGRAMLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME-

Konuşmasında bunlardan örnekler de veren Akman, reklam alınmaması nedeniyle yayın kuruluşlarının çocuk programlarına yer vermediğini, bu acımasız tutumdan dolayı çocukların büyüklerin izlediği programları izlediğini, bunun da üzerlerinde pek çok olumsuz etkiye neden olduğunu kaydetti.

Akman, çocuk programlarının daha çok ekranlarda yer almasını sağlayacak bir düzenlemeyi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Hazırlanan çalışmanın önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulunda imzaya açılmasının beklendiğini anlatan Akman, ''Bu kanunumuz, gerçekten yaklaşık 17-18 yıldır özel televizyon yayıncılığı yaşayan ülkemizde bu süreçte belirlenen tüm sorunları ortadan kaldıracak bir yaklaşımla, dünyayla entegre olabilecek bir yayın dünyası oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bütün bu düzenlemeler sektörümüzün değerini 3-5 katına çıkarabilecek. Bütün bu düzenlemelerle yayın sektörümüzün daha güçlenmesini istiyoruz'' dedi.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Zaid Akman, reklam denetiminde çift başlılığının sona erdirilmesi yönünde bir düzenlemenin söz konusu çalışmada yer aldığını kaydetti.

-IAA TÜRKİYE BÖLÜMÜ BAŞKANI YALÇINDAĞ-

IAA Türkiye Bölümü Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da sektör temsilcileri olarak reklamsız bir gün düşünemediklerini belirterek, RTÜK'ün, yanlış bir adımla başlayan ve halen kaotik dönemden geçmekte olan televizyon yayıncılığı ve reklam uygulamalarının bir düzene sokulması için sektörle diyalog içinde olmasını takdirde karşıladıklarını kaydetti.

Reklam sektörünün Türkiye ekonomisinin en önemli itici güçlerinden biri olduğuna işaret eden Yalçındağ, televizyon reklamlarına ilişkin yapılacak her türlü düzenleme ve kararın reklam sektörünü önemli ölçüde etkileyeceğini söyledi.

Yalçındağ, ''RTÜK ile televizyon yayıncıları arasındaki sağlıklı diyalogla, günün koşullarına uygun olarak düzenlenen reklam esaslarının, sağlam bir zemine oturtulması sektör olarak bizim de en büyük dileğimiz. Bununla birlikte yapılacak radikal düzenlemelerin sektörde tüm tarafların yıllık planlarını, bütçelerini alt üst edecek sonuçlar doğuracağına ve yarardan çok zarar getirmesinden de korkuyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious