Zam, 6.8'lik deprem gibi

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "Doğalgaza yapılan son zam 6.8'lik deprem gibi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BOTAŞ tarafından 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere doğalgaza yapılan zammı değerlendiren
Celal Sönmez, yaptığı açıklamada, zaten zor şartlarda üretim yapmaya çalışan, girdi maliyetlerinin yüksekliğiyle boğuşan reel sektörün 6.8'lik zammın sarsıntısıyla çok daha sıkıntılı günler beklediğini ifade etti.

Yılbaşından bu yana doğalgaza yapılan zammın yüzde 20'ye yaklaştığını belirten Sönmez, "Üretimin temel girdilerinden olan doğalgazı ve maliyetleri etkileyen diğer unsurlurı zamlı alan, buna karşılık ürünlerinin fiyatlarını artırmayan reel sektör sürekli cepten yemektedir. Bu durumda reel sektör üretim yapamaz duruma gelmektedir. üretim yapamayan reel sektör ise ekonominin geleceği için ciddi sıkıntıların göstergesidir" şeklinde konuştu.

Doğalgaz kullanılarak elektrik üreten santraller için sorunun daha da büyük olduğunu belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, milyarlarca liralık yatırımla kurulan santraller ve bunların işleticilerinin adeta cezalandırıldığını ifade etti. Sönmez açıklamasının sonunda, "Cezalandırılan sadece doğalgaz santrali işletenler değil aslında Türk sanayicisi, Türk yatırımcısı ve Türk girişimcisi olmaktadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious