Zam, faturalara ne kadar yansıyacak?

Zam, faturalara ne kadar yansıyacak?.9670
  • Giriş : 12.09.2008 / 11:38:00
  • Güncelleme : 12.09.2008 / 11:43:34

Yüzde 34'lük elektrik zammı faturalara ne kadar yansıyacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TETAŞ'ın elektriğe yüzde yüzde 34'lük zam talebini onaylayan EPDK, bunun nihai tüketiciyi yansıyacak halini de hesapladı.

Buna göre tüketiciye ekimden itibaren yansıyacak zammın yüzde 10-11 civarında olması bekleniyor.Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş.'nin (TETAŞ) dağıtım şirketlerine sattığı toptan elektrik fiyatındaki yüzde 34 oranındaki artışı onaylayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), bunun tüketiciye yansıyacak halini de hesapladığı öğrenildi.

FORMÜL BELLİ

Hesaplamaya ilişkin bilgi veren üst düzey bir EPDK yetkilisi, zam oranının oluşturulan formüle uygun olarak otomatik belirlendiğine işaret ederken, “Bizim zam oranını belirleme, aşağı çekme ya da yükseltme yetkimiz yok. Ancak, hesaplama formüle uygun yapılmış mı, yapılmamış mı onu inceleyebiliriz. Toptan fiyata uygulanacak yüzde 34'lük zam ortaya çıktıktan sonra bazı çevreler konutlara ve sanayiye yansıyacak zammın yüzde 14-15 civarında olacağını ileri sürdüler. Bizim yaptığımız hesaplamalar zammın daha aşağıda yüzde 10-11 civarında olacağını gösteriyor” dedi.

TEMMUZ'DA DÜZELTMİŞTİK

Aynı yetkili, otomatik tarifenin uygulamaya geçtiği temmuz ayında, vatandaşa ve sanayiye yansıyacak zam oranında formülü dikkate alarak düzeltme yaptıkları bilgisini verirken, şunları söyledi: “Temmuzda geçerli olacak elektrik zammı için bize gelen ilk zam oranı konut ve sanayi için yüzde 24-25 şeklindeydi. Bu oran, formül kullanılarak hesaplanmış bir rakamdı. Ancak bizim yaptığımız hesaplamalar, bu oranın daha altında bir zammın formüle uygun olduğunu gösteriyordu. Nitekim, ilgili kişileri çağırdık, oturup yeniden hesapladık. Sonuçta zam oranı bizim hesapladığımız gibi yüzde 21-22'ye düştü. Mutlaka bizim hesabımız doğru demiyoruz. Ancak, şimdiden söylemek mümkün ki formül, ekim ayından itibaren uygulanacak perakende zam oranı için yüzde 10-11 rakamlarını işaret ediyor.”

3 YIL TASARRUF ŞART

Öte yandan, yaklaşan kış aylarında yaşanabilecek olası bir enerji sıkıntısı EPDK'da da tartışılıyor. EPDK yetkilileri, bu konuda şöyle dedi: “Geçen yıl kış ortasında, İran'ın doğalgaz kesintisi yapması nedeniyle 35 gün boyunca barajlarımıza yüklendik. Buna bir de kuraklık eklenince barajlarda su kalmadı. Olası bir doğalgaz sıkıntısı halinde barajlardan pek umut yok. Elektrik açığını kısa vadede arzla kapatamayacağımıza göre, tek çözüm yolu tasarruf. Üstelik bu tasarrufu 3 yıl yapmak zorundayız.”

ÇiNLiLER SEViNECEK

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yazılı bir açıklama yaparak, sanayinin kullandığı elektriğe 1 Ekim'den itibaren yüzde 15-20 oranında zam yapılmasının öngörüldüğü, yılın üçüncü zammı olacak bu fiyat artışı ile elektrik fiyatının yılbaşından sonra yüzde 65-70 yükseleceği duyurdu.

Sanayinin üretim maliyetlerinin, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla sürekli yukarı çekildiği dile getirilen açıklamada, bu nedenle Türk ekonomisinin iç ve dış pazarlardaki rekabet gücünün yabancı üreticiler karşısında kaçınılmaz olarak zayıfladığı vurgulandı. Yine yılın bu üçüncü zammının, pazar payları artacak Çinli üreticiler başta olmak üzere Türkiye'nin ticari rakiplerini sevindireceğini belirtti.

ÇİFTE VERGİLENDİRME

Açıklamada ayrıca “Hem doğalgazın, hem elektriğin satış fiyatının yaklaşık beşte biri (sırasıyla yüzde 19,3 ve yüzde 18,5) vergidir. Elektrik üretiminin bir kısmında doğalgaz kullanıldığından, elektrikte çifte vergileme yapılmaktadır” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*