Zam, otobüs şirketlerini zor durumda bıraktı

Zam, otobüs şirketlerini zor durumda bıraktı.17149
  • Giriş : 19.10.2007 / 19:49:00

Kuzey Irak tezkeresi nedeniyle petrol fiyatının 90 dolara çıkması, havayolu ve otobüs şirketlerini zor durumda bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Petrol fiyatı bu seviyede kalırsa, havada ve otobüslerde fiyatlar artacak.

2003 yılından bu yana yükselişte olan petrol fiyatları, Türkiye’nin Kuzey Irak’a gireceği yönündeki endişeler nedeniyle tarihinde ilk kez 90 doların üzerine çıktı.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ DAYANMA SINIRININ SONUNDA

Petrol fiyatının bu seviyeleri yükselmesi, maliyetinin büyük bölümünü akaryakıt gideri oluşturan çok sayıda sektörü zorlu bir sürece soktu.
Bu sektörlerin başında, havayolları geliyor.

Yoğun fiyat rekabeti nedeniyle maliyetleri son ana kadar tüketiciye yansıtmamayı tercih eden havayolu şirketleri için dayanma sınırına ciddi anlamda yaklaşıldığı konuşuluyor.

Konu ile ilgili Gazeteport'a açıklama yapan Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu,bu hızlı artışın havacılık sektörünü yüzde 100 etkileyeceğini belirtti.

Yükselen fiyatların bizim gibi petrol üretemeyen ülkelerde daha da etkili olarak kendini göstereceğine değinen Bolukçu, tüketilen petrolün bedelinin fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

DÜNYA’DAKİ TEPKİLERİ GÖZLÜYORUZ

Petrolün yükselişini 62$ olduğu yaz aylarından beri takip ettiklerinin altını çizen Bolukçu, harekete geçmek için, artışın suni mi yoksa reel mi olduğu yönünde netlik kazanmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious