Zam beklentisiyle doğalgaza talep arttı

  • Giriş : 30.12.2007 / 17:30:00

Elektiriğin ardından doğalgaza zam yapılacağına yönelik beklenti, Ankara'da doğalgaz almak isteyenlerin uzun kuyruklar oluşturmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yoğun talep nedeniyle, Büyükşehir Belediyesine bağlı doğalgaz şirketi satışlara 50 YTL'lik sınır getirdi.

Başkentte doğalgaz satış noktalarında oluşan uzun kuyruğun nedeni, yılbaşından sonra elektriğin ardından doğalgaza da zam geleceğine yönelik beklenti:

"Zam gelecek diyorlar yüzde 14. Onun için geldik. 500 YTL almak istedim vermiyorlar."

Ancak yakında özelleştirilecek olan belediyeye bağlı doğalgaz şirketi, yoğun talep üzerine gaz satışlarına evler için 50 YTL'lik, apartmanlar içinse bin 750 YTL'lik sınırlama getirdi.

Şirket yetkilileri, doğalgaz depolaması yapmadıkları ve gazı günlük alıp sattıkları için yılbaşı sonrasında bir zam kararı alınması durumunda zarara uğramamak amacıyla gaz satışına limit getirildiğini belirtiyor.

BOTAŞ, doğalgaza yönelik olarak henüz zam kararı almadı. Ancak, BOTAŞ yetkilileri yaklaşık yüzde 10'luk bir zamma ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Uzun süredir yönetim kurulundaki eksiklikler nedeniyle toplanamayan BOTAŞ yönetiminin yapılan atamalar sonrası kısa süre içinde toplanarak zam konusunda bir karara varması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious