Zam da gelse doğalgaz en iyisi

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

BOTAŞ'ın açıkladığı yüzde 6,8 oranındaki zamma rağmen doğalgaz "en ekonomik yakıt" olma özelliğini koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, BOTAŞ'ın doğalgaz satış fiyatlarını 1 Ağustos 2006 tarihinden itibaren yüzde 6,8 oranında artırdığını açıkladı. Bu artışa rağmen doğalgaz hala en ekonomik yakıt olma özelliğini koruyor. Isınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacında temiz, konforlu, rahat ve çevreci bir yakıt olan doğalgazı tercih edenler kömür ve tüp kullananlara göre yüzde 45,72, LPG kullananlara göre yüzde 69,34 daha az ödüyor.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (DOSİDER) verilerine göre, 100 metrekarelik bir alana sahip sobalı konutta ısınma ihtiyacında kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının giderilmesinde de tüp kullanılırsa yıllık bin 464 YTL harcanıyor. LPG kullanılması halinde ise yıllık maliyet 2 bin 592 YTL oluyor. Bu maliyet doğalgaz kullanılması halinde yüzde 69,34 düşerek 794,63 YTL'ye geriliyor.

Bursagaz Genel Müdürü Ertuğrul Altın da, doğalgaz satış fiyatlarının Bursagaz'ın kontrolü dışında, EPDK tarafından belirlendiğinin altını çizerek, fiyatlardaki artış ve azalışların Bursagaz'ın metreküp başına aldığı hizmet bedelini değiştirmediğini söyledi. Altın, artışa rağmen doğalgazın en ekonomik yakıt olma özelliğini koruduğunu belirterek, Bursalıları, temiz, çevreci, konforlu ve bütçelerine en uygun yakıt olan doğalgazı kullanmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious