'Zam istiyorsunuz? İstemiyor musunuz?'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, sanayicilere "Elektriğe zammı istiyorsunuz? İstemiyor musunuz? " diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen ''Sürdürülebilir büyüme için Türkiye'nin Enerji İhtiyacının Geleceği'' konulu panelde yaptığı konuşmada enerjide ihracatçı pozisyonuna giden bir trendleri bulunduğunu dile getirdi.Güler, elektrikte yerli kaynaklara ağırlık verdiklerini, bununla ilgili çalışmaları bulunduğunu, yatırımları artık kamunun değil özel sektörün yapması gerektiğini kaydetti. Elektrik üretiminde yerli ithalin 2003'te yüzde 38'den yüzde 62'ye, 2006'da ise bu oranın yüzde 47'den yüzde 53'e yükseldiğini ifade eden Bakan Güler, ''Özel sektörün elektrik üretimi için yapması gereken yatırım 1 milyar dolardan 4 milyar dolara çıkarılmalı. Özel sektörün şu ana kadar çok fazla bir kıpırdaması yok. Özel sektör yapacaksa yapmalı, yapmazsa Türkiye bu ihtiyacı eninde sonunda yapacak." diye konuştu.

Güler, kendisinden önce kürsüye çıkan sanayicilerin elektriğe doğalgaz fiyatlarına paralel olarak zam yapılması gerektiğini ifade ettiklerini anımsatarak, kendisini arayan bazı sanayicilerin de kesinlikle elektriğe zam yapılmasını istemediklerini ilettiklerini söyledi. Bakan Güler, bizzat doğalgaz işi yapan sanayicilerden bu tür talepler geldiğini belirterek, "Zammı istiyorsunuz? İstemiyor musunuz? Bunu söyleyin. Herkes kendi penceresinden doğru bakıyor. Ancak herkes kendi işine geldiği gibi bakıyor." şeklinde konuştu. Bakan Güler, iktidara geldiklerinden bu yana enerji alanında yaptıkları icraatların sektör ve basın tarafından farklı dillendirildiğine işaret ederek, enerjinin teknik bir konu olduğunu, neticesinin ölçülebileceğini ifade etti. Sanayicinin rahat etmesi yönünde çalıştıklarını, doğalgazdaki yüzde 112 zammın sanayiciye yüzde 60 yansıtıldığını aktararak, "Buna itirazı olan varsa gelin bir komisyon kurup birlikte inceleyelim." diye konuştu.

İSO BAŞKANI KÜÇÜK: "BAŞTA ELEKTRİK ENERJİSİ OLMAK ÜZERE MAALİYET SORUNUMUZ ÖNCELİKLİ"

Panelde konuşan İSO Başkanı Tanıl Küçük ise, Türk sanayinin enerjiye ilişkin sorunlarının hala çözülmediğini ifade etti. Başta elektrik enerjisi olmak üzere öncelikli sorunlarının maliyet sorunu olduğunu belirten Küçük, "Uluslararası Enerji Ajansı'nın son verilerine göre Türkiye 2006 yılının ilk çeyreğinde 26 ülke arasında sanayide kullanılan elektriğin en pahalı olduğu üçüncü ülke." dedi. Enerji maliyetlerinin verimsiz dağıtım hatları ve satış bedellerine eklenen ilgisiz kesintiler nedeniyle yükseldiğini belirten Tanıl Küçük, elektrik üzerindeki vergi yükünün ağırlığına işaret etti. Ülkemizdeki elektrik üretiminin yüzde 45'e yakının doğalgaza bağlı olduğunu anımsatan Küçük, şöyle konuştu: "Sanayici tüketiciler olarak, hükümetimizin elektriğe zam yapmamak konusundaki çabasını taktirle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Ancak biz tüketicileri memnun etse de elektrik fiyatlarının doğalgaz fiyatlarına paralel artmaması, elektrik üreticilerini sıkıntıya sokmuştur. Su sıkıntılar bir şekilde sanayici tüketiciye yansımaktadır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious