Zam yağmuru başladı

Zam yağmuru başladı .8938
  • Giriş : 03.11.2007 / 13:45:00

Hükümetin 2007 ek gelir önlemleri vatandaşı vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümetin 2007 bütçe hedeflerine ulaşabilmek için uygulamaya koyduğu ek gelir önlemleri vatandaşı vurdu.

Dün yapılan ÖTV zammının ardından akaryakıt ürünlerine rekor oranlarda zam geldi, sigara fiyatları arttı. Sırada ise tüpgaz var. Ayrıca önümüzdeki dönemde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına da zam gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde de su ve unlu mamülleri ürünleri zamlanmıştı.

BENZİNE REKOR ZAM

Dün akaryakıt ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi yüzde 8.36 ile yüzde 17.3 arasında değişen oranlarda yükseltildi. Bunun pompa fiyatlarına yansıması da ortalama yüzde 4-5 seviyesinde gerçekleşti. Kurşunsuz benzinin litre fiyatı 13-14 YKr artışla ortalama 3.09 YTL seviyesine yükseldi. Böylece benzin fiyatları rekor artışla rekor bir fiyata çıkmış oldu.

MOTORİNE YÜKSEK ZAM

ÖTV artışı dizel araç kullanıcılarını da üzdü. Motorinin pompa fiyatı Ankara'da litrede BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell istasyonlarında 2.40 YTL'den 2.51 YTL'ye, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında 2.37 YTL'den 2.48 YTL'ye yükseldi. Motorindeki artış ortalama yüzde 4.5 oldu.

SIRADA LPG VAR

Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV artışı, en çok LPG kullanıcılarını vuracak. Dün araçlarda kullanılan LPG’de yüzde 15.77, evlerde kullanılan LPG’de yüzde 17.13 oranında ÖTV artışı yapıldı. Buna göre araçlarında LPG kullananlar ile mutfaklarında tüpgaz kullannanlar da yeni zamlı tarifelere hazır olsun. ÖTV artışı aynen yansıtılırsa, halen 12 kilogramlık mutfak tüpünün 36 YTL’lik satış fiyatının, 41 YTL’yi de geçmesi bekleniyor.

DOĞALGAZA ZAM GÜNDEMDE

Kış aylarının yaklaşması ile doğalgaz kullanımı da yavaş yavaş artacak. Ancak hem yurtdışında yükselen fiyatlar hem de dünkü ÖTV artışı doğalgazda da zam konusunu gündeme getirdi. Doğalgazın ÖTV'sinde dün yapılan yüzde 9.52'lik artışın doğalgaz fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor.

ELEKTRİK ZAMMI KESİN GİBİ

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı elektrikte yeni fiyatlama sistemine geçilmesi ile elektrik fiyatlarına zam yapılması bekleniyor. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, önceki haftalarda yaptığı açıklamada, ilk aşamada elektriğe zam yapılacağını, 2008’in ilk yarısında ise otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçileceğini belirtmişti.

SUYA ZAM GELDİ

İstanbul'da su kullanım ücretlerine geçtiğimiz ay yüzde 134'e varan oranlarda zam yapıldı. İSKİ, hanehalklarının su kullanım miktarlarına bağlı olarak su kullanım ücretlerini yüzde 15 ile yüzde 134 arasında değişen oranlarda artırdı. Buna göre fazla su kullananların faturasında iki katı aşan artışlar görülebilecek.

EKMEĞE ZAM

Ankara'da daha önce fiyatı 25 YKr olan 150 gram ekmeğin 30 YKr'ye, fiyatı 50 YKr olan 300 gram ekmeğin 60 YKr'ye, fiyatı 75 YKr olan 450 gram ekmeğin de 90 YKr'ye yükseltildi.

SİMİT-ÇAY KEYFİ ZAMLANDI

Simit fiyatları esnaftan gelen talep üzerine zamlandı. 100 gram simidin fiyatı 50 YKr'den 60 YKr'ye yükseldi.

SİGARACILAR DA BOŞ DURMADI

Hükümetin sigaranın ÖTV'sine yaptığı zammın ardından sigara firmaları da bu zammı hemen fiyatlara yansıttı. Philsa, sigara fiyatlarına 15 YKr ile 35 YKr arasında değişen miktarda zam yaptı, uzun Marlboro'nun fiyatı 5 YTL oldu. Tekel de sigara fiyatlarına paket başına 10 YKr ile 25 YKr arasında değişen tutarlarda zam yaptı. Daha önce 4 YTL'den satılan uzun Tekel 2000'in fiyatı 4,25 YTL'ye çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious