Zaman aşımına bir saat kala

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Zaman aşımına bir saat kala binanın müteahhitine hapis kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir'de, 1999 Marmara depreminde yıkılan Tarhan Apartmanı'nda 33 kişinin ölümü, 27 kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermek suçundan 3 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırılan ve aralarında dönemin belediye başkanı ve binanın müteahiti ile 3 görevlinin de bulunduğu, 6 kişinin temyiz ettiği davada 7.5 yıl sonra nihayet karar çıktı.

Mahkeme, zaman aşımı süresinin dolmasına 1 saat kala binanın müteahiti Haşim Gürgörsün'ü "gereken özeni göstermeyerek binanın yıkılmasına sebebiyet vermek" suçundan dolayı 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Binada ölenlerin yakınları ise karara sert tepki gösterdi.

Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş ile Tarhan Apartmanı'nın ve bir dönem eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren'in de Muğla'daki villasının müteahhitliğini yapan Haşim Güngörsün, Ahmet Korkmaz, dönemin Belediye Planlama Dairesi Ahmet Korkmaz, Belediye İmar İşleri Müdürü Erdin Erol katıldı. Apartmanın altında galerisi bulunan Ertuğrul Uzun ve dönemin Belediye İmar Müdürlüğü yetkilisi Mehmet Sonkaya ise duruşmaya katılmadı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş Tarhan Apartmanı'nın mimarı Ahmet Korkmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi. Depremde yerle bir olan Tarhan Apartmanı müteahhiti Haşim Güngörsün ise, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Binanın yapımında yanlış bir tutum ve davranışının olmadığını dile getiren mütahit Güngörsün, "Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Ben her şeyi yerli yerinde yaptım. Suçsuzum" açıklamasını yaptı.

Mahkeme heyeti, Tarhan Apartmanı müteahhiti Haşim Güngörsün'e "gereken özeni göstermemek, sakat bina yapmak ve binanın yıkılmasına sebebiyet vermek" suçlarından dolayı TCK'nın 383/2 maddesi gereğince 3 yıl 4 ay hapis ve 50 YTL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş ile Belediye Planlama Dairesi Ahmet Korkmaz, Belediye İmar İşleri Müdürü Erdin Erol, Belediye İmar Müdürlüğü yetkilisi Mehmet Sonkaya ve apartmanın altında galerisi bulunan Ertuğrul Uzun'un ise beraatına karar verdi.

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan müteahhit Haşim Güngörsün, karara çok üzüldüğünü ve bir yanlışlığın kurbanı olduğunu savunarak, "Bu dönemde binada izinsiz tadilat yapanlar bu işten sorumlu. Bunu da belediye yapmıştır. Kararı temyiz edeceğim. Haksız bir karar." ifadesini kullandı. Karar diğer tutuksuz sanıkları ise sevindirdi.

Ancak, karar Tarhan apartmanında yakınlarını kaybeden davacıları üzdü. Tarhan Apartmanı'nda eşini ve kızını kaybeden davacılardan Metin Basmacı, kararın adil olmadığını kaydetti. Basmacı, "Bu sonucu adil bulmadım. Hukuk nereye kadar giderse gideceğim. Hiç kimsi sahipsiz değil. Bu hakkımı Avrupa İnsan hakları Mahkemesinde arayacağım" şeklinde konuştu. Davanın zaman aşımına uğramasının son gününde karara bağlanmasına da tepki gösteren Basmacı, "Bu gün davanın zaman aşımı için son günüydü. Artık davanın bir espirisi kalmadı. Evraklar Ankara'ya varmadan evraklar zaman aşımından çöpe gidecek. Ben isterdim ki, Türkiye'de kanunlar çerçevesinde suçluluların ceza hükümlerine göre ağır bir şekilde cezalandırılmalarını isterdim. Maalesef yapılacak bir şey yok." diye konuştu.

Depremde annesini kaybeden davacılardan Erden Dinçer de, "Burada beraat eden insanların vicdanı rahat ise biz de rahatız" diyerek verilen karara tepki gösterdi.

Kızı ve torununu kaybeden Avni Bahtiyar ise karar sonrası adliye çıkışında gözyaşlarını tutamadı. Bahtiyar, "Allah büyüktür. Bir şey diyemiyeceğim" ifadesini kullandı.

Bu arada, davanın bu gün mesai bitiminde dolacak olan zaman aşımı süresinden bir saat önce karara bağlanması dikkat çekti. Davanın 16 Ocak'taki duruşmada karara bağlanması bekleniyordu. Ancak, dava mahkemenin kararı üzerine 16 Şubat'a alınmıştı. Tarhan davasının 7.5 yılı bugün akşam doldurduğu gerekçesiyle zaman aşımı kapsamına gireceği kaydedildi.

Bu arada, ceza alan Tarhan Apartmanı müteahhiti Haşim Güngörsün'ün eski Cumhurbaşkanlarından Kenan evren'in Muğla'daki villasını yaptığı öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yaklaşık 7 yıl 5 aydır devam eden Tarhan Apartmanı davasında, tutuksuz sanıklardan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş ile Ahmet Korkmaz, Haşim Güngörsün ve Erdin Erol, Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2 yıl önce 3 yıl 4'er ay hapis ve 50'şer milyon lira para cezasına çarptırılmıştı. Apartmanın altında galerisi bulunan Ertuğrul Uzun ve dönemin Belediye İmar Müdürlüğü yetkilisi Mehmet Sonkaya'nın ise beraatına karar verilmişti.

Eski Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş ile Ahmet Korkmaz, Haşim Güngörsün ve Erdin Erol, Marmara depreminde yıkılan Tarhan Apartmanı'nın enkazında yaşamını yitiren 33 kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan mahkemenin verdiği 3 yıl 4 ay hapis cezasını temyiz etmiş ve danıştay davanın yeniden görülmesine karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious