Zaman Gazetesi'nin ortaya çıkardığı haber konuşuluyor

Zaman Gazetesi'nin ortaya çıkardığı haber konuşuluyor.11239
  • Giriş : 23.09.2007 / 03:11:00
  • Güncelleme : 23.09.2007 / 02:32:02

Zaman Gazetesi'nin ortaya çıkardığı haber basın dünyasında oldukça etkili oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivil Anayasa çalışmalarının durdurulmasını isteyen YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in AK Parti'nin anayasa çalışmalarında belirtilen görüşlerden daha radikal görüşleri birkaç yıl önce savunduğunun ortaya çıkması gündeme damgasını vurdu.

Teziç'in birbirinin tam tersi iki farklı duruşu, sadece medyanın ilgisini çekmekle kalmadı birçok sivil toplum kuruluşundan da tepki gördü.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder) Kocaeli Şubesi, başörtü yasağına karşı sürdürdükleri eylemlerinin bugün 127'ncisini düzenledi. Eylemde, yeni anayasaya karşı çıkan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e tepki gösterdi.

Mazlumder Kocaeli Şubesi Başkan Yardımcısı Nigar Gümrükçüoğlu, Teziç'in anayasanın daha ne kadar sivil olacağını görmeden hazımsızlık yaşadığını vurguladı.

Teziç'in 1992 yılında anayasa ile ilgili yaptığı çalışmayı hatırlatan Gümrüçüoğlu şöyle konuştu; "Bugün tartışmayı çıkaran YÖK Başkanı Teziç, TÜSİAD'ın isteği üzerine 15 yıl önce hazırladığı Anayasa taslağında 1982 anayasanın kutsal ve otoriter devlet anlayışını eleştiriyor, hatta bir ara inkılâplarına bağlılık kelimelerinin çıkarılmasının, 'Rejimsiz, liberal ve demokratik' bir anayasa gerektiğini belirtiyor. Bu taslağın altında bugünkü tartışmalara destek veren Süheyl Batum'un imzası da var. Bunlar ister istemez bize şunu düşündürüyor; daha düne kadar bugün hazırlanan taslaktan daha radikal bir taslak hazırlayan, daha demokrat, daha sivil anaysayı tasarlayanlar ellerinde gelse şimdiki anayasayı asker yapsın diyecekler."

ANAYASA ÇALIŞMALARINA KARŞI ÇIKAN KURUMLARA GİZLİ BİR EL MÜDAHALE EDİYOR

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, yeni anayasa çalışmalarının durdurulmasını isteyen kurumlara bir gizli elin müdahale ettiğini söyledi. Uslu, anayasanın değiştirilmesi teklifi hazırlayan kurumların bazılarının anayasa çalışmalarının durdurulmasını istemesinin gerisinde bir gizli elin olduğunu öne sürdü.

Memur-Sen Konfederasyonu'nun Kamuda Seköterel Düzeyde İkili Sosyal Diyalogu Güçlendirme Projesi toplantısında yaptığı konuşma Salim Uslu, anayasa ile ilgili sorunlarının bulunduğunu ve mevcut anayasanın devlet erkinin ayrıcalık felsefesine dayalı olduğunu söyledi. Uslu, devlet erkinin herkes tarafından bilindiğini, bir süre öncede Türkiye'de siyasetin iktidar alanı ve devletin iktidar alanı tartışmasının yaşandığını anlattı. Mevcut anayasanın bürokrasiyi koruma altına aldığına işaret eden Uslu, "Anayasanın güvencesine sığınma rehaveti ve bu avantajları kullanma imtiyazına sahip olanlar tarafından tıpa gibi kullanılıyor. Bu güvencelere sahip olma duygusu her türlü yeniye, gelişmeye, değişmeye kendini kapatıyor." dedi.

TOBB, TÜSİAD, TİSK, Barolar Birliği, YÖK ve siyasi partilerin bu anayasanın değişmesi yönünde Anayasa Değişikliği taslağı hazırlayan kurumlar olduğunu hatırlatan Uslu, bu kurumların bazılarının yeni anayasa çalışmalarının durdurulmasını istemesinin gerisinde bir gizli elin müdahale ettiğini düşündüğünü kaydetti. Uslu, dün TÜSİAD'a anayasa teklifi hazırlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in bugün anayasa çalışmalarının durdurulmasını istemesi gizli elin müdahale ettiğinin açık göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

"MİSYONLARI DEĞİŞİYOR ÇUVALLIYOR"

Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat İsmail Kahveci, TÜSİAD için 15 yıl önce hazırladığı anayasa taslağıyla çelişen Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç için, "O zaman öyle demiş, şimdi böyle diyor. Misyonları değişiyor, çuvallıyor." dedi.

YÖK Başkanı Teziç'in 15 yıl önce TÜSİAD için hazırladığı anayasa taslağındaki maddeler ile bugünkü sivil anayasaya karşı sarf ettiği sözlerin çelişmesini eleştiren Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat İsmail Kahveci, bunu menfaatlerin zedelenmesi olarak açıkladı. 15 yıl önceki düşüncelerin bugünkü düşüncelerle çakışmasının misyonların değişmesi olduğunu dile getiren Kahveci, "O zaman öyle demiş. Şimdi böyle diyor. Misyonları değişiyor, çuvallıyor. Kendi anayasa hukukçusu. Kendisini ve geçmişini doğrularını inkâr ediyor." diye konuştu.

Teziç'in kendisi ile çelişki içerisinde olduğunu vurgulayan Kahveci, anayasada değiştirilemez hükümler dışındaki her maddenin değiştirilebileceğini ve ekleme yapılabileceğini söyledi. "Bu adamlar değişik insanlar." diyen Kahveci, hazırlanan anayasa taslağına karşı çıkanların neticeden etkilendikleri için böyle yaptığını ifade etti. Sivil anayasa da demokratikleşme sürecinde yetkilerin daraltılmasına dikkat çeken Kahveci, "Teziç kendini inkar eden bir insandır. Süresi de doldu. Son günlerini yaşadığı için kendi açısından iz bırakmak istiyor. Doğruları, gerçekleri ne söylemek ne de görmek istiyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious