Zaman Gazetesi'nin 'Üzmez olayına' yaklaşımı

Zaman Gazetesi'nin 'Üzmez olayına' yaklaşımı.9685
  • Giriş : 30.04.2008 / 20:19:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 20:21:07

Gazetenin açıklamasına bakıldığında aslında görmezden gelmiyor, ilkeli gazetecilik yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HABER AKTÜEL - Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in başına gelenleri haber yapmayan ve okurlarından tepki alan Zaman Gazetesi bir açıklama yaptı.

Gazetenin dünkü sayısında yapılan açıklamada "ilkeli gazetecilik" unsuruna vurgu yapıldı.

Kimilerine göre bu olayı haber yapmamak "göz yummak" olarak tabir edilirken gazeteye göre bu tür gelişmelerde her zaman aynı strateji izleniyor.

Ali Kırca olayında da aynı habercilik anlayışını güttüklerine işaret eden gazete yönetimi; "Biz, ünlü bir yazar/TV sunucusunun bir otel odası görüntüsünden de tek bir satır bahsetmemiştik" diye belirterek göndermelerde bulundu.

İŞTE GAZETENİN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

"Birkaç gündür Hüseyin Üzmez ile ilgili haberler medyada yer alıyor. İddialar çirkin, hadise basına yansıdığı kadarıyla mide bulandırıcı.

Bazı meslektaşlarımız, "Bu olayı niye yazmıyorsunuz?" diye bize sitem edip ağır eleştiriler yöneltiyor. Üzülerek söylemek zorundayız ki, bazı meslektaşlarımız bu tür konulardaki yaklaşımımızı bilmiyor.

Sadece Üzmez konusunda değil bu tür hadiselerde biz hep aynı ilkeli yaklaşımımızı sergiliyoruz.

Biz, ünlü bir yazar/TV sunucusunun bir otel odası görüntüsünden de tek bir satır bahsetmemiştik. 40 yıllık arkadaşları bile o şahsa o kadar ilkeli yaklaşmadı.

Üzmez olayını ilk servis eden haber ajansının bir çalışanının mide bulandıran benzer olayından da tek bir satır söz etmedik.

Bir haber kanalını yıpratmamak için grafiker çalışanı ile ilgili haberlerde de soğukkanlı tavrımızı muhafaza ettik.

Onlarca örnek sıralanabilir. Yanlış anlaşılmasın; "yanlışlar gizlensin" demiyoruz; tam aksine "kanun üzerine gitsin" ancak genellemeler yapılarak kitleler üzerinde linç kampanyası da yapılmamalıdır.

Sonuçta gazetelerimizi çocuklar da aileler de okuyor. Kim tarafından işlenirse işlensin yüz kızartıcı bir konuyu tasvir ederken toplum psikolojisini de göz ardı etmemek, sorumlu yayıncılıktan vazgeçmemek gerekiyor.

Önemli olan, herkese eşit mesafede durup yayın yapabilmek. "Bizimkiler iyidir, sizinkiler kötüdür" anlamına gelecek her türlü yayın insan haysiyetini hiçe saymak olduğu gibi toplumsal barışı da tehlikeye atan bir tutumdur.

Bu tavrı herkese göstermek çok mu zor?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious