Zamana meydan okuyor

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Trabzon'da, 30 yılı aşkın süredir ekmek küreği imal edip satan Osman Bozali (77), ilerlemiş yaşına rağmen zamana adeta meydan okuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekmek küreğinin fırıncıların vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Bozali, "Çeyrek asrı aşan bir süredir her türlü fabrika, matador ve taş fırın kürek çeşitleri imal edip, satışını yapıyorum. Ekmek küreği, birinci sınıf gürgen (kayın) ağacından yapılıyor. Her gürgen ağacından da kürek olmuyor. Ortalama 500 metre küp ağaç içinde, kürek için 3 tane tomruk ancak bulabiliyoruz. Türkiye'de sıkıntı çektiğimiz için keresteyi Kafkasya'dan getirtiyoruz." dedi.

Kürek yapılacak ağacın kalınlığının en az 125 santimetre ve budaksız olması gerektiğini ifade eden Bozali, şöyle konuştu: "Ağaç yaş iken kürekleri kesip kurutuyoruz. Küreklerin sapı da aynı şekilde gürgen ağacından yapılıyor. Her ebat fırın kürekleri yapabiliyoruz. En geniş olanı 35 - 48 santimetre arasında 1 metre boyunda. Bunun dışında özel ölçülerde istek doğrultusunda da kürek yapabiliyoruz. Sattığımız küreklerin çatlama ve eğilme durumunda 1 hafta içinde değiştirme garantisi veriyoruz. Fiyatlar ise 20 ile 35 YTL arasında değişiyor."

Dört çocuğunun kendinden ayrı doğramacılık işiyle uğraştığını, çırak dahi bulundurmadan atölyesinde tek başına çalıştığını anlatan Bozali, "Bu yaşımda çok şükür kimseye muhtaç olmadan geçimimi sağlıyorum. Ordu'dan Ardahan'a bu bölgede beni tanımayan fırıncı yoktur." dedi.

Kürek işinin yanında hiçbir ücret almadan hayrına cami kapısı da yaptığını kaydeden Bozali, İstanbul'daki ünlü camilerin kapılarının modellerine bakarak Trabzon'da birçok caminin kapılarını yaptığını söyledi.

Bozali şu anda yapmakta olduğu Akçakale Sahil Camii'nin kapının ilginç hikayesini şöyle anlattı: "Trabzon Akçakale Beldesi'nde yeni bir cami yapılıyor. Bir gün oradan geçerken 'kapısını keşke ben yapsam' diye içimden geçirdim. Ertesi gün cami yaptırma derneğinden bir kişi atölyeme gelip, bu caminin kapısını bana yaptırmak istediklerini söyledi. O kadar çok sevindim ki, daha üzerinden bir gün geçmemişti. Sanki duam kabul olmuştu. İşçiliğinin ağır olmasına rağmen tekliflerini hemen kabul edip, kerestesini getirin hemen başlıyayım dedim."

Bozali, Eminönü Yeni Camii kapısının modelini bu kapı üzerinde işlediğini, kapının kerestesinin çok esnek ve dayanıklı olduğu için maun ağacından yapıldığını, Kurban Bayramına kadar tamamlayıp, teslim edeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious