Zamanda yolculuk yapamazsınız!

Zamanda yolculuk yapamazsınız!.9133
  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

İnsanın kaybettiği sevdiğine yeniden sarılma ya da anlaşmazlıkları önleme arzusunun her zaman içinde bulunduğu, ancak zamanda yolculuğun hayal olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilim adamları şimdi, büyük bir hayal ürünü olan zamanda yolculuğun mümkün olmadığını söylüyor.
Kuramcıların bir kişinin nasıl geçmişe dönebileceğini öne süren birkaç senaryosu bulunduğunu belirten "The Elegant Universe" adlı kitabın yazarı ve Columbia üniversitesinden fizikçi Brian Greene, fizik kurallarının bittiği yerde buna yeniden bakmak gerektiğini ifade etti.
Fizikte "zaman", uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi bir boyut olarak tanımlanıyor. Evinizden bakkala giderken uzayda uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi tüm uzaysal boyutlarda hareket ediyorsunuz. Ancak dördüncü boyut zaman içinde de ilerliyorsunuz.
"One Universe: At Home In The Cosmos" kitabının yazarlarından astrofizikçi Charles Liu da, alan ve zamanın, mekan-zaman denilen bir tür dört boyutlu düzende birlikte olduğunu belirtiyor. Mekan-zamanı Liu dört boyutlu bir spandeksin bir parçası olarak tanımlıyor. Liu şunları söylüyor:
"Kütlesi olan bir şey, sen, ben, bir nesne, bir gezegen ya da bir yıldız, bu dört boyutlu spandeks parçası içinde oturuyor. Bu da bir çukur yaratıyor. Bu çukur, bu kütleyi ağırlamak amacıyla bükülen mekan-zamanının bir tezahürünü oluşturuyor." Mekan-zamanın bükülmesi, nesnelerin eğri bir yolda hareket etmesine neden oluyor ve buna yer çekimi deniyor. Matematiksel olarak bir kişi üç boyutta geriye ya da ileriye gidebiliyor. Ancak zaman bu çok yönlü özgürlüğü paylaşamıyor.
Zamanda yolculuk için var olan önerilerden en gelişmiş yaklaşım "solucan deliği": Mekan-zamanın iki bölgesini birleştiren bir kuramsal tünel... Birleşen bu bölgeler, tamamen farklı iki evren ya da bir evrenin iki parçası olabiliyor.
Madde, bu tünelin iki girişinden herhangi birinden, diğer taraftaki hedefe ulaşmak için yolculuk edebiliyor.
"Matematiksel olarak bir şeyin geçmişe yolculuk edebileceğini söyleyebilirsiniz" diyen Liu, "Ancak senin ve benim zamanda geriye gitmemiz mümkün değil" sözleriyle zamanda yolculuk yapılamayacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious