Zaman'ın düzenlediği '+1T Tasarım Günleri' başladı

Zaman'ın düzenlediği '+1T Tasarım Günleri' başladı.15388
  • Giriş : 07.07.2008 / 19:45:00
  • Güncelleme : 07.07.2008 / 18:57:29

Zaman Gazetesi'nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği "+1T Tasarım Günleri" başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan da, etkinliğe destek verdi.

Zaman Gazetesi'ni çalışmalarından dolayı kutlayan Ertuğrul Özkök, "Çok doğru bir şekilde tasarımı haberciliğin bir unsuru haline getirdiniz" dedi. Ergun Babahan da, "Zaman Gazetesi çok önemli bir konuda öncülük yapıyor" övgüsünde bulundu. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, tasarım günlerinin Zaman Gazetesi etkinliği olarak değil, sektör çalışması olarak gördüklerini söyledi. ABD'li Boston Globe'un Dizayn Direktörü Dan Zedek ve New York Times Sanat Yönetmeni Nash Kalish Klein de tasarım günlerinde ders verecek.

Haberin evrensel formülü 5N1K'ya tasarımı da ekleyen Zaman Gazetesi, bu konudaki eğitimlerine devam ediyor. 5N1K+1T Gazete Tasarım Günleri'nin üçüncüsü Zaman Gazetesi'nde başladı. Şimdiye kadar iletişim ve güzel sanatlar fakülteleri öğrencisi 90 kişinin eğitim gördüğü seminerlere bu sene 60 öğrenci katılıyor. 8 günlük seminer boyunca 60 öğrenci haber ve haber tasarımının inceliklerini uzmanlarından öğrenecek. Zaman ekibinin yanı sıra ABD'li Boston Globe'un Dizayn Direktörü Dan Zedek, New York Times Sanat Yönetmeni Nash Kalish Klein, ünlü karikatürist Salih Memecan, Milliyet Gazetesi'nden Ali Acar, Anadolu Ajansı Fotoğraf Editörü Abdurrahman Antakyalı, Hürriyet Gazetesi'nden Reha Erdoğan gibi isimler eğitimlere katılacak.

"+1T Gazete Tasarım Günleri"nin başlaması nedeniyle Zaman Gazetesi'nde düzenlenen kokteyle; Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış ve Zaman Genel Yayın Editörü Ali Akkuş katıldı.

Programın açılışında konuşan Ekrem Dumanlı, bu programın artık bir klasik haline geldiğine işaret etti. Dumanlı, "Tasarım bizim için, gazetecilik için, sektörümüz için çok önemli. Adı üzerinde zaten haber tasarımı. Bir haberi en anlaşılır ve en güzel şekilde nasıl verebiliriz? Zihinde kalıcı, akılda kalıcı hangi görsel unsurları kullanabiliriz? Bunun içerisinde fotoğraf var, grafikler, illüstrasyonlar var. Bunlarla ilgili bir tecrübe edindik." dedi. Bu toplantılar için her sene sektör temsilcilerini davet ettiklerini belirten Dumanlı, "Bu sene Boston Globe ve New York Times'tan iki önemli konuğumuz olacak. '+1T'yi Zaman Gazetesi etkinliği olarak görmüyoruz. Sektör çalışması olarak görüyoruz. Buradaki birikimi sadece Zaman adına değil, Türkiye'de gazetecilik adına büyük önem taşıyor." şeklinde konuştu.
-ÖZKÖK:"BU ETKİNLİKLER, İNSAFSIZ HALE GELEN HOYRATLIĞIMIZI AZALTABİLİR"-

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de, 3 yıldan beri Reha Erdoğan'dan yapılan bu çalışmaları büyük övgüyle dinlediğini söyledi. Çalışmalardan dolayı Zaman Gazetesi'ni kutlayan Özkök, programa katılan öğrencilere önemli mesajlar verdi. Sektör ile ilgili itiraflarda bulunan Ertuğrul Özkök öğrencilere şöyle seslendi; "İşinizi yaparken gazetelerle ilgili imajlar, gazetelerle ilgili ideolojik bölünmeler, bunların hiçbirini dikkate almıyorsunuz. Elinizin tersi ile itiyorsunuz. Birlikte çalışıyorsunuz. Bence Türk gazetecilerinin yapması gereken budur. Ben başından beri gazeteler arasındaki bu tür işbirliklerini çok içtenlikle destekliyorum. Çünkü bu işbirlikleri aynı zamanda bizi birbirimize karşı zaman zaman insafsız hale gelen vicdansız hale gelen hoyratlığımızı biraz azaltabilir diye düşünüyorum. Yani gazeteler arasında görüş ayrılıklarının olması son derece doğaldır, ama bu görüş ayrılıkları bazen hakaretlerin ötesine geçiyor, insanların vicdanını sızlatır bir hale geliyor. Gazeteciler olarak bizim bunu yapmaya hakkımız yok. Toplumsal bir meslek yapıyoruz. Toplumsal meslekte kutuplaşmalar varsa bu kutuplaşmalar bizim de bu zihniyetlerimizde zaman zaman çok olumsuz etkiye neden oluyor. Genç kuşaklardan bu mesleğe başlarken söylediğim bu sözler üzerine biraz düşünmelerini istiyorum. Arkadaşlarınıza karşı kırıcı olmayın. Tam aksine sizi bir araya getirecek zeminlerde mümkün olduğunca fazla buluşmaya çalışın. Çünkü buluştuğunuz zaman göreceksiniz ki sizi bir arada tutan değerler sizi ayıran nedenlerden çok daha kuvvetli çok daha insani. O bakımdan da yapılan bu işi kutluyorum."

Hürriyet Grubu olarak da sektör temsilcilerinin eğitimi ile ilgili çok önemli adımlar attıklarını anlatan Ertuğrul Özkök, Uluslararası Basın Enstitüsü ve Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte seminer düzenlediklerini söyledi. Oradaki seminerler sırasında Eyüp Can ile tanıştıklarını anlatan Özkök, "Bu arkadaşımız bugün çok başarılı bir şekilde Hürriyet Grubu'nun Referans Gazetesi'ni çıkarıyor. Referans'ın adını o buldu, tasarımını o yaptı. Hakikaten başarılı bir ekonomi gazetesi ortaya çıkardı, marka haline getirdi. Ekrem'e bu konuda bize anlayış gösterdiği için teşekkür ediyoruz. Eyüp Can, Zaman'da da geleceği olan bir arkadaşımızdı ama Ekrem izin verince bizimle beraber çalışmaya başladı. Çok da memnunuz kendisinden." ifadelerini kullandı.
-"GAZETE SATILMIYOR İDDİASI BÜYÜK BİR TÜRK YALANI"-

Zaman Gazetesi'nin tasarıma verdiği öneme işaret eden Ertuğrul Özkök, "Çok doğru bir şekilde tasarımı haberciliğin bir unsuru haline getirdiniz. Çok çok doğru. Tasarım bugün artık mecrayı okumasında, bir mecrayı izlemesinde çok önemli hale geldi. Ben fontları karakterleri kötü bir kitabı okuyamıyorum. Ben tasarımcıları çok önemsiyorum.Tasarımcılar gazeteciliğin en önemli kısmını oluşturuyor." dedi.

Türkiye'nin gazetecilikte çok ileri bir ülke olduğunu anlatan Özkök, bunu samimi olarak söylediğini dile getirdi. Türk basınının yıllarca çok küçümsendiğini belirten Özkök, "Bunlardan bir tanesi de bendim. Öğretim üyesiyken. Geldikten sonra gördüm ki Türk gazeteciliği çok başarılı. Bütün gazeteler için söylüyorum. Büyük emeklerle hazırlanıyorlar. Çok büyük zorluklarla hazırlanıyorlar." ifadelerini kullandı.

Özkök Türkiye'de genellikle "Gazete okunmuyor" şeklinde bir kanaatin olduğunu bazı kesimlerin de "Gazete yapmasını bilmiyorsunuz, bu yüzden vatandaş da gazete almıyor" gibi bir ididanın dile getirildiğine işaret etti. "Bu büyük bir Türk yalanıdır." diyen Ertuğrul Özkök, "Çünkü 'Türkiye'de gazete satılmıyor' demek Türkiye'deki gazeteciliğe en büyük hakarettir. Türkiye'de kitap da satılıyor, gazete de satılıyor. Sadece satılmıyor okunuyor aynı zamanda. Türkiye'de gazetenin bir okurun elinde kalma süresi Avrupa'dan daha fazla." ifadeleri kullandı.

Ertuğrul Özkök sözlerini yine öğrencilere tavsiyelerde bulunarak bitirdi. Özkök, "Mesleki bir araya gelmeler çok önemli. Bir siyasi düşünceniz, felsefi düşünceniz olabilir. Hiç önemli değil. Önemli olan ön yargılı olmayın. Bir de insanlara karşı hiçbir zaman vicdan çizgisini geçmeyin. Hoyratlık yapmayın. Çünkü hoyratlık yaptığınız zaman bu bir gün size dönüyor. Biz bunları yaşadık." şeklinde konuştu.

-BABAHAN: "ZAMAN ÖNCÜLÜK YAPIYOR"-

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan da, kendi gazetecilik serüveni ile Türk gazeteciliğini anlattı. Babahan, "Ben şanslı bir gazeteciydim. 1984'te Yeni Asır'da başladım. Hiç daktilo kullanmadım. Bilgisayar kullanıyorduk. 1987 yılında Hürriyet'e geldim. Hayretler içerisinde kaldım. Çalıştığım bölümdeki bilgisayarların üzerlerinin naylonlarla kapalı olduğunu görmüştüm. O dönemde Hürriyet'in daktilodan bilgisayar sistemine geçmesinde küçük de olsa bir payım olmuştu. Aradan 25 sene geçti şu anda Türkiye gazetecilikte kullandığı teknikler açısından dünyadaki tüm ülkelerle aynı güce sahip. İnsana ne yazık ki aynı hızla yatırım yapamadık. Bunu itiraf etmemiz gerekir. Türkiye makineye, bilgisayarlara çok ciddi yatırımlar yaptı ancak insan gücünü eğitiminde o kadar hızlı davranamadık. Bu açıdan Zaman Gazetesi çok önemli bir öncülük yapıyor. Sadece kendisine değil tüm gazetecilik sektörüne nitelikli, eğitimli arkadaşlar hazırlıyor. Sizler burada aldığımız bilgi ve tecrübeleri bütün gazeteler için kullanacaksınız. Dünyada gazete dizaynı gittikçe daha da önem kazanıyor. Sabah, geçirdiği bunca badireye rağmen hala ayakta kalabiliyorsa bunda haberlerinin, köşe yazarlarının yanı sıra halka sıcak gelen sevimli gelen dizaynının tasarımının da etkisi vardır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*