Zamdan herkes şikayetçi

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Vatandaş yolcu ücretlerine yapılan zamma, dolmuşçular ise mazot fiyatlarına tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağrı'da bir haftadır uygulanan yeni yolcu ücretlerine vatandaşlar tepki gösterdi. Uygulamaya konan yeni fiyat tarifesine halk ve öğrenciler tepki gösterirken, dolmuşçular ise zammın gerekliliğini savundu. Zamdan önceki fiyat tarifesinde öğrenci yolcu ücreti 50 YKR, normal yolcu ücreti ise 75 YKR iken son zamla öğrenci yolcu ücreti 65 YKR'ye normal yolcu ücreti de 90 YKR'ye yükseldi.

Son zamma tepki gösteren Ağrılılar yetkilileri göreve çağırarak, yolcu fiyatlarında yapılan bu artışın iyileştirilmesini talep etti. Yapılan zammı çok bulan ve bunun biran önce makul bir düzeye çekilmesi gerektiğini belirten Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Nazif Acarbay, yapılan zammı denetlemek için yetkilileri göreve çağırdı. Acarbay, "Birileri vatandaşın ekmeğine, yol ücretine zam yapıyor. Ama hiç kimse kalkıpta bunlara dur diyemiyor. Belediye ile Şoförler ve Otomobilciler Odası bir araya gelerek yapılan bu zammı tekrar gözden geçirmeliler ve vatandaşın önüne daha makul bir fiyat koymalılar. Çünkü son yapılan zamla beraber vatandaş ve öğrenciler iyice ezildi. Bu mağduriyet giderilmeli." şeklinde konuyu değerlendirdi.

Bir buçuk yıldır ilk kez zam yapıldığını kaydeden Ağrı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cengiz Alparslan ise, fiyatlarda meydana gelen değişmenin kendileri için bir çay parası bile olmadığı ve bu olayın bu kadar çok büyütülmesine bir anlam vermediğini açıkladı. Alparslan, "Mazot fiyatlarında meydana gelen büyük artıştan dolayı bizde yolcu ücretlerine zam yapmak zorunda kaldık. Hatırlayacağınız üzere bir yıl önce mazot fiyatı 1.60 YTL iken yapılan son zamlarla beraber 2 YTL'yi çoktan aştı. Aradaki fark neredeyse 1 YTL oldu. Bizde bundan dolayı fiyat artışına gitmek zorunda kaldık. Yolcu ücretlerine zam yaparken çevre illerdeki yolcu ücretlerini dikkate alarak bir değilşiklik yaptık. Örneğin Erzurum'da yolcu ücreti indirimli 70 YKr - normal ise 90 YKr iken Kars'ta ise bu ücretler indirimli de 75 YKr - normal de ise 1 YTL'dir. Biz uygulamaya koyduğumuz fiyatları buna göre belirledik." şeklinde konuşarak son yapılan zammı savundu.

Kendisini öğrenci yanlısı biri olarak nitelendiren Alparslan, dolmuşçulardan kendilerine gelen ilk teklifte indirimli yolcu ücretinin 80 YKr - normal yolcu ücretinin ise 1 YTL olarak teklif edildiğini, ama vatandaşı düşünerek bunu kabul etmediklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious