Zamlar hemen geri çekilsin

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği ve Tüketiciler Derneği otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜBİDER Genel Başkanı Fuat Engin yaptığı yazılı açıklamada, Boğaziçi Köprüsü'nün açıldığı dönemdeki hükümet yetkililerinin “maliyetlerin çıkarılması sonucu köprünün ücretsiz olacağı” sözünü verdiklerini hatırlatarak, bu sözlerin unutulduğunu ifade etti.

Köprüler ve otoyolların bütçe açıklarının kapatılmasına katkı sağlayan kaynaklar olarak görüldüğünü savunan Engin, şunları kaydetti:

“Hükümeti uyarıyoruz. Zamlar zaman geçirmeden geri çekilmelidir ve tüketiciden özür dilenmelidir. Aksi durumda tüketici tepkileri çığ gibi büyüyecek ve tüketiciler zamanı geldiğinde başta sandık olmak üzere konuyu yargıya götürmek, köprüden ve otoyollardan mümkün olduğunca az geçerek ya da köprülerde yavaş geçişler yaparak, gişelere bozuk para vererek demokratik tepkilerini koyacaklardır.”

TÜDER'İN AÇIKLAMASI

Tüketiciler Derneği'nden (TÜDER) yapılan yazılı açıklamada da otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam yapıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Hükümet hedeflediği enflasyonu yaptığı zamlar, katladığı dolaylı vergilerle kendi çürütüyor. Benzin, doğalgaz, elektrik, iletişim, ulaşım fiyatları üzerindeki vergi yükleri ve zamlarla yaşam dayanılmaz oldu. Hükümeti, otoyol ve köprülere yapılan zammı geri çekmeye, bütçe açıklarını vatandaşın sırtından kapatmaya değil, gerçek çareler üretmeye çağırıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious