'Zamlar kader değil kabul etme'

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Akaryakıt eyleminin uygulanacağı gün benzinlikler tıklım tıklımdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) tarafından akaryakıt zamlarını protesto etmek amacıyla "Zamlar kader değil kabul etme. 10 Eylül'de akaryakıt alma" sloganıyla başlatılan kampanyaya, vatandaşların rağbet etmediği gözlendi.

Son aylarda akaryakıta yapılan ardarda zamların ardından harekete geçen TÜKODER, 10 Eylül 2006 Pazar günü vatandaşlardan benzin istasyonlarından akaryakıt almamalarını istemişti. Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar'ında destek verdiği kampanyaya, bugün vatandaşların pek rağbet etmediği gözlendi.

İstanbul'un en işlek akaryakıt istasyonlarından Merter E-5 yolu üzerinde bulunan bir benzin istasyonu yetkilisi işlerinde hiçbir değişme olmadığını belirterek, "Satışlar her zamanki gibi. Geçen hafta pazar günü de, hafta içi de, bugün de aynı. Haftaya da aynı olacak. Bu eylemlerle bir yere varılmaz. Ne yapsın insanlar, işlerine, misafirliğe, tatile nasıl gidecekler? Enerjinin önünü bu gibi eylemlerle kesemezler." dedi.

Akaryakıt alan otomobil sürücülerinden ise farklı görüşler ortaya çıktı. Jaguar marka bir otomobilin sürücüsü akaryakıt eylemiyle ilgili olarak, "Eylemden haberim var. Benzin almazsak işimizi nasıl göreceğiz? Sanki Türkiye'de sadece benzin pahalı. Her şey pahalı. Devlette haklı. Kendine göre politikaları var. Bunun için çok çalışıp çok para kazanmamız lazım." şeklinde konuştu.

Lada marka bir otomobilin sürücüsü ise eylemden haberi olduğunu, işlerini görmek için benzin almaya mecbur kaldığını ifade ederek, "Eylemde bir bütünlük yok. Akaryakıt eyleminden tam anlamıyla herkesin haberi yok. Bu eylemin hayata geçebilmesi için reklamlar yapılmalı, sivil toplum örgütleri bu eyleme destek vermeli, en önemlisi de insanlardaki heyecanı uyandırmalı." diye konuştu. Hükümetin zam politikasını da eleştiren sürücü, "Benzin olsun veya başka şeyler olsun, devletin önceden belirlenmiş bir politikası var. Yani böyle eylemlerle yine bir şey değişmeyecek." dedi.

Öte yandan akaryakıt almama eylemine DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'dan da destek gelmiş ve Ağar makam otosunun arkasına, "Dikkat, ben dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorum" ve "Zamlar kader değil kabul etme. 10 Eylül'de akaryakıt almayacağız" yazılı çıkartmaları yapıştırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious