Zamları yeni yeni hissediyoruz

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Henüz sert kış hava şartları karşılaşmayan vatandaşların 'doğalgaz faturalarından' şikayetinin kökeninde zammı gecikmiş olarak hissetmek' yatıyormuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşların ocak ayı doğalgaz faturalarını yüksek bulması üzerine sorduğu sorulara İGDAŞ, "Son bir yılda doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar tüketimin düşük olduğu yaz aylarında fark edilmedi. Tüketim kışın artışa geçince zamlar kümülatif olarak hissedildi" yanıtını verdi.

Ocak ayı bittiği halde henüz sert kış hava şartları karşılaşmayan vatandaşların 'doğalgaz faturalarından' şikayetinin kökeninde zammı gecikmiş olarak hissetmek' yatıyormuş. Ocak ayı doğalgaz faturalarının çok yüksek geldiği yönünde tüketicilerden gelen şikayetler üzerine merak edilen soruları gönderdiğimiz İstanbul Gaz Dağıtım AŞ'den (İGDAŞ) gelen yanıt aslında iyi giden havalara rağmen ocak ayında tüketimin arttığı yönünde. Buna göre aralık ayında 413 milyon metreküp olan tüketim ocak ayında 137 milyon metreküp artarak 550 milyon metreküpe ulaşmış. Rakamlar 2005 yılının aralık ve 2006 Ocak ayları ile karşılaştırıldığında ise tüketimin daha düşük olduğu görülüyor. İstanbul'da oturan konut aboneleri Aralık 2005'te 515 milyon metreküp, Ocak 2006'da ise 695 milyon metreküp doğalgaz tüketmişler. Ancak o tarihten sonra geçen yıl içinde doğalgaza gelen zam oranı yüzde 26'ları bulduğu için geçen yıl daha sert geçen kış aylarında daha fazla gaz tüketildiği halde tüketicinin cebi bu sene sıcak havalarda boşalmış görünüyor. İşte vatandaşın soruları ve İGDAŞ'tan gelen yanıtlar:

1 Kasım ayında doğalgaza yüzde 5.4 zam geldi. Aralık ayında faturalarımız çok fazla kabarmadığı halde ocak ayında gelen faturalar çok yüksek çıktı. Arada gizli bir zam mı yapıldı?
Bilindiği gibi doğalgaz dağıtım şirketlerinin satış fiyatlarını belirleyen tek kurum Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'dır. EPDK'nın bilgisi haricinde hiçbir doğalgaz dağıtım şirketinin fiyatlarda herhangi bir düzenleme yetkisi yoktur. Yani gizli zam diye bir uygulama söz konusu dahi olamaz. EPDK doğalgaz dağıtım şirketlerini düzenli olarak denetlemekte ve kontrol etmekte. Abonelerimizin, 'kasım ayında doğalgaza gelen zam oranı yüzde 5,4 olarak gerçekleşmesine rağmen aralık ayındaki faturalarımız çok kabarmadı, ancak ocak ayındaki faturalarımız daha fazla geldi' sorusuna yanıt olarak iki ayın gerçekleşen tüketimlerini açıklamak yerinde olacaktır.

Zira Aralık ayında faturalara yansıyan tüketim 413 milyon metreküpken bu tüketim Ocak ayında 550 milyon metreküp olarak gerçekleşmiştir. Arada 150 milyon metreküp gibi genel bir tüketim artışı vardır.

2 Bu dönemde İran'dan gelen gazda kesinti olduğu için LNG ile gaz getirildi. Söz konusu gazın ısıtma değeri düşük olabilir mi? Yani aynı derecede ısıyı yakalamak için daha fazla gaz mı yakılması söz konusu oldu.
LNG yani sıvılaştırılmış doğalgaz çok uzun yıllardan beri ülkemize getirilmekte ve doğalgaz tüketiminde kullanılmaktadır. 2006 yılında Türkiye'de tüketilen toplam 30 milyar 830 milyon metreküp doğalgazın yüzde 82,5'i boru hatlarıyla geriye kalan yüzde 17,5'lik kısım ise LNG olarak ithal edildi. LNG'nin ısıtma değerinin düşüklüğü gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmadığı gibi İstanbul, Rusya'dan Transbalkan hattından gelen gazdan beslenmekte. Ayrıca, İran gazının kesilmesi sürecinde İstanbul'da havadaki sıcaklık değerleri mevsim değerlerinin çok üstünde olduğundan doğalgaz yoğun bir şekilde kullanılmadığı için LNG'ye de ihtiyaç olmamıştır.

3 Basınç farklılıklarından bir fiyat artışı olabileceği söyleniyor. Basınç farkları bu boyutlarda fiyatlara yansır mı?
Fiyat artışlarının basınç farklarından kaynaklanabileceği konusu ise çok nettir. İGDAŞ kurulduğu günden bu yana tüm müşterilerine sabit basınç sistemini uygulamaka. Bu sistemde hiçbir zaman değişikliğe gidilmemiştir. Bu uygulamalar EPDK tarafından titizlikle denetlenmekte.

4 Aşırı soğuklar yaşanmadığı halde ne oldu da ocak faturalarımız bu denli kabardı?
Son bir yılda doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar doğal olarak tüketimin düşük olduğu yaz aylarında hissedilmedi. Tüketimler kışın artış göstermiş ve bu artışlar faturalarda bütün yıl doğalgaza gelen zamların kümülatif olarak hissedilmesiyle etkisini gösterdi. Faturaları değerlendirirken doğalgaza bütün yıl boyunca gelen zamları ve hava şartlarını dikkate almak gerekmekte.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious