Zamma iş dünyası tepkili

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Bursa iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri,hükümetin zam kararını gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras, Türk ekonomisinin kritik bir süreçten geçtiğini ve firmaların bıçak sırtında olduğunu belirterek, bu hassas dönemde temel girdilere yapılan zamların, firmaların zaten tükenen rekabet gücünü iyice yok edeceğini söyledi.

Özellikle küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) ciddi sorunlarla boğuştuğu mesajını veren Yalçın Aras, "İçerde ve dışarıda yoğun rekabet koşulları ile boğuşan firmalar, önlerini açacak düzenlemeler beklerken zamlarla karşılaşıyorlar. Çoğu işletme sahibi 'Firmamı nasıl ayakta tutabilirim?' diye kara kara düşünüyor. Artık KOBİ'ler ve küçük üreticiler, 'arabalarını çatırdatacak son saman çöpünü' bekliyorlar. 'Acaba son darbeyi ne zaman alacağız?' diyorlar. Artık üreticinin maliyetleri kontrol etme gücü kalmamıştır. Yapılan zamların oluşturacağı tahribat zaman geçtikten sonra istense de telafi edilemez" dedi.

Bursa Genç Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Denizhan Sezgin ise, temel girdilerden olan doğalgaza yapılan zammın elektriğe ve dolayısıyla maliyete yansıyacağını ifade ederek, "Son zam ile girdi maliyetleri iyice artacak. Girdi maliyetleri artan firmalar güçlü rakipleri karşısında nasıl ayakta durabilir ki" diye sordu.

Türk sanayisinin doğalgaza bağımlı bir yapısının bulunduğuna işaret eden Sezgin, "Doğalgazın çıktığı Rusya'da sanayi üretiminde yüzde 25 oranında doğalgaz kullanılıyorken, Türkiye'de bu oran yüzde 45'ler civarında. Bu oran fiyat artışlarının firmaları ne kadar zor durumda bırakacağının göstergesi. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmaktan başka çaresi yok. Enerjide yüzde 71 olan dışa bağımlığı uzun vadede yüzde 50'ye indirmek gerekmektedir" diye konuştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul ise, Türkiye'nin ekonomik büyümede ve ihracat artışında son 4 yılda büyük ilerlemeler sağlandığını, ancak rekabet üstünlüğü sağlamadan kazanımları sürdürmenin mümkün olamayacağını dile getirdi. "Rekabet üstünlüğü için maliyet avantajı, maliyet avantajı için de ucuz enerji şarttır" diyen Özkul, şunları ifade etti:

"Türkiye'nin enerji politikasını gözden geçirmesi ve stratejiler geliştirmesi gerektiği açıktır. Bu stratejinin 3 ayağı olması gerektiğine inanıyoruz. Bir yandan yerli arzı artırıcı, yerli kaynaklardan maksimum düzeyde yararlanıcı şekilde çalışmaları hızlandırmak, petrole, doğalgaza bağımlılığı azaltma yönünde alternatif çalışmalar gerekmektedir. Enerji kullanımında tüketiciyi bilinçlendirmeliyiz. Nükleer enerji konusunda somut adımlar atılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious