Zana: "Kürtler iktidar olursa katliam olur"

Zana:
  • Giriş : 21.05.2008 / 21:47:00

Leyla Zana, Londra'daki Kürtlere hitaben "sakın iktidara heveslenmeyin. Sizi iktidara getirirlerse herhalde Kürtler'i katliamdan geçirirler." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet gazetesinin haberine göre, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, Londra'da yaklaşık 300 kişilik gruba 40 dakika süreyle tercümansız, Kürtçe konuşunca Türk gazeteciler tarafından protesto edildi.

GAZETECİLER SALONU TERK ETTİ

Türk gazeteciler, konuşmaları anlamadıkları için toplantıyı terk etti. Basının toplantıyı terketmesinin ardında konuşmasına Türkçe devam eden Zana, Türkiye'deki siyasi partileri eleştirirken AKP'ye güvenilmemesini istedi.

Leyla Zana, Haringey Bölgesi'nde "Kürtlerin Komite Merkezi'nde bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Yaklaşık 300 kişiye seslenen Zana, konuşmasının ilk 40 dakikasını Kürtçe yaptığı için salonun yarısı anlayamadı. Çoğu Türk medyasını temsil eden gazeteciler de Kürtçe konuşan Zana'yı anlamadıkları için toplantıyı protesto ederek salondan ayrıldı. Bu sırada dinleyiciler PKK lideri Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

"AKP'LİLER DİYARBAKIR'DA BAŞKA, Ankara'DA BAŞKA"

Gazetecilerin çoğunun salondan ayrılması ardından konuşmasına Türkçe devam eden Zana, AKP'li milletvekilllerinin seçimlerden önce Diyabakır'ı ziyaretlerinde “Kürt sorunu bizim sorunumuzdur” mesajları verip oy avcılığı yaptıklarını, Ankara'ya döndüklerinde başka bir tablo sergilediklerini iddia etti.

AKP'nin başa gelmeden önce Avrup Birliği'ni "Hıristiyan topluluğu" diye reddedip karşı çıkarken, iktidara gelince bir anda taraftarı olduğunu ve sürecin işlemesi için her şeyi yaptıklarını öne süren Leyla Zana, “AKP'ye güvenmek halkımıza en büyük haksızlıktır. Halkımız sadece bir fırsat vermek istedi” diye konuştu. Türkiye'de sistemin iki kesimi düşman gördüğünü iddia eden Zana, şöyle devam etti:

“Bazen diyorum ki; Sakın iktidara heveslenmeyin. Sizi iktidara getirirlerse herhalde Kürtler'i katliamdan geçirirler. Kürtler kendi içinde diyaloglarını güçlendirmezlerse, ötekilerle barışık olma şansı yoktur. Kendinizle barışık olun ve aranızda ilişkilerinizi geliştirin, Kürtler'in birçok siyasal örgütlenmesi var kimse kimseyi kıskanmamalı birlikte hareket etmeli.”

Leyla Zana, önceki gün de İngiliz Parlamentosu"nun Avam Kamarası'nda "Türkiye, Kürtler ve Avrupa Birliği" konulu toplantıya konuşmacı olarak katılmıştı. Burada da konuşmasını Kürtçe yapan Zana"nın konuşmaları salonda İngiliz Milletveiklleri ve yabancı konuklar olduğu için İngilizce olarak tercüme edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious