Zana' nın, "Kürdistan eyalet sistemini kur" sözleri davalık!

Zana' nın,
  • Giriş : 22.11.2007 / 05:47:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 00:56:35

Leyla Zana'nın sözleri nedeniyle Iğdır Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana hakkında, DTP’nin Iğdır’da düzenlediği ‘Bin Umut’ mitinginde söylediği ‘Kürdistan eyalet sistemini kur’ sözleri nedeniyle Iğdır Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Zana, TCK’nın 216’ncı maddesi uyarınca ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Aynı mitinge katılan DTP Iğdır İl Başkanı Murat Yikit ile eski DTP İl Başkanı Mehmet Nuri Güneş hakkında da ‘Seçim kanunu’na muhalefet etmek’ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi.

Iğdır kent merkezindeki Zübeyde Hanım Bulvarı’nda, DTP’nin destekleği Pervin Buldan’ın düzenlediği mitinge sarı- kırmızı ve yeşil renklerden oluşan fularla katılan Leyla Zana, burada yaptığı konuşmada iki dileğini dile getirdi. Birinci isteğinin ‘genel af’, ikinci isteğinin ise ‘Kürdistan eyalet sistemi’ olduğuna işaret eden Leyla Zana şöyle konuştu:

“Bir an önce bir genel affın çıkarılması lazım. Bu birinci. İkincisi, çok tabu saydıkları ama Osmanlı tarihinden Cumhuriyetin kuruluşuna kadar tüm resmi belgelerde geçen Kürdistan eyalet sistemini kur. Bütün Türkiye’yi eyalet sistemine dönüştür. Bu ne demektir? Bu ülkenin verilmesi değil. Tam tersine bütünleşmesi demektir. Bu isim Kürtler için vazgeçilmezdir. Çünkü her halk yaşadığı toprağın adını bilir. Ve onu asla ve asla gözardı etmez. O zaman bütün Türkiye’yi eyelatlere böl. Bir de Kürdistan eyaletini kur. Ve Cumhuriyeti kurma sürecinde yapamadığını şimdi yap.”

Bu sözleri nedeniyle Leyla Zana hakkında Iğdır Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamak’ suçundan 1 ila 3 yıla kadar, aynı mitinge katılan DTP İl Başkanı Murat Yikit ile DTP eski İl Başkanı Mehmet Nuri Güneş hakkında ise seçim Kanunu’na muhalefet etmek suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious