Zana yine haddini aştı: Türkiye'nin bölünme vakti geldi!

Zana yine haddini aştı: Türkiye'nin bölünme vakti geldi! .8574
  • Giriş : 20.07.2007 / 16:46:00

Kapatılan DEP Eski Milletvekili Leyla Zana, Iğdır'daki mitingde 'Ankara, Kürdistan eyaletini kur' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana, "Artık Türkiye’nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye’yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyetin kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap" diye konuştu.

Zana, Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarı’nda bağımsız milletvekili adaylarına destek verilmesi amacıyla düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, toplumun artık kendi kendini yönetmesi için rafa koyulan yerel yönetimler yasasının bir an önce yürürlüğe konulması gerektiğini ifade etti.

"Kürtlerin isteklerinin Ankara tarafından görülmediğini" öne süren Zana, şunları konuştu:
"Kürtler 1999 İmralı süreci ile bir stratejik değişiklik yaptı. Dediler ki sınırları çizmeye gerek yok, halklar birlikte el ele gönül gönüle yaşayabilir. Yeter ki yönetici kadro bunu görebilsin çatışmasız, kavgasız halkımız bu süreci destekledi. 8 yıl bunu uygulamaya çalıştık.
Siz ne yaptınız, hiçbir şey. Bir iki adım attınız geri çekildiniz." TRT’ye de 45 dakika Kürtçe program konulduğunu ve milli kıyafetlerin serbest bırakıldığını anımsatan Zana, "Bunları yapacaktınız da şimdiye kadar neden yasakladınız" diyerek, şöyle devam etti:
"Bu acıya ne gerek vardı. Demek ki doğru olanın önüne geçemezsiniz.
Şimdi yapmanız gereken ilk şey genel bir af çıkarmanızdır. İkincisi, Osmanlının kuruluşundan bugüne kadar olması gereken Kürdistan eyalet sistemine geçmenizdir. Diğer bölgelere de eyaletler kur. Bu ülkenin bölünmesi demek değil, aksine ülkenin bütünleşmesi bir arada yaşaması demektir. Her Kürt yaşadığı toprağın adını bilir onu asla göz ardı etmez. Tarihin sayfalarına kaydırmaz. Bunun için Türkiye’nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye’yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyetin kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap." Zana, konuşmasının bir bölümünü ise kürtçe yaptı.
Bu arada, mitinge katılanların terör örgütü PKK ele başı lehine sloganlar atması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious