Zana'nın Talabani'ye tepkisi

Zana'nın Talabani'ye tepkisi.18528
  • Giriş : 21.03.2009 / 19:50:00
  • Güncelleme : 21.03.2009 / 18:48:24

Zana:"En son söylenmesi gereken sözü ilk söyleyen oldunuz. Bizi incittiniz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasına katılan DEP eski milletvekilli Leyla Zana, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi eleştirdi. Talabani'nin Erbil'de yapılacak Kürt konferansında "Amaç Kürtlerin silah bırakması" sözlerine Zana, " Kürtler zaten silaha aşık değil. Sayın Mam Celal, en son söylenmesi gereken sözü ilk söyleyen oldunuz. Bizi incittiniz. Başkaları zaten sürekli bizi incitiyordu. Ama bu sefer Kürtler bizi üzdü"dedi. Zana 2 yıl önceki Nevruz kutlamalarında Talabani'yi Kürtlerin 3 liderinden biri olarak göstermişti.

Nevruz ateşini DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'le birlikte yakan Zana, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği, Irak Kürdistan Demokratik Parti ve terör örgütü PKK'ye çağrı yaparak, "Bunlar bir araya gelip strateji belirlesinler. Bu stratejiden ne Türk ve Fars ne de Arap halkı zarar görmez" dedi.
Konuşmasına Kürtçe başlayan Zana, kitleden izin isteyerek "Yıllar önce kimse Kürtçe konuşmazken, ben Kürtçe konuştum. Bugün eğer izin verirseniz konuşmama Türkçe devam edeceğim" dedi ve konuşmasını Türkçe sürdürdü.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİNE ORTAK OLMAK İSTİYORUZ"
"Kürtleri parçalayarak, bölerek değil, ancak birleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz" diyen Zana, Başkana Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Zana," Sayın Başbakan, 'Kürtler etnik siyaset yapıyor' diyorsun. Cumhuriyet kurulduğundan beri etnik siyaseti sen yapıyorsun. Senin Anayasa'ndan diyor ki, herkes Türk'tür. Bu ne demektir. Bir etniği bütün grupların, etniklerin üzerinde tutmaktadır. Biz Kürtler ne ileride ne de geri de olmak istiyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyet'ine ortak olmak istiyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*