Zanlılar artık kokularından bulunacak

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

İngiliz, Amerikalı ve Avusturyalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, suçlu teşhisinde kullanılan DNA ve parmak izi analizleri gibi yöntemlere bir yenisini daha ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bristol, Viyana ve Indiana Üniversiteleri’nin geliştirdiği yöntem sayesinde dedektifler, suçluların bulunmasında, zanlının kendi kokusunu kullanabilecek. Çünkü tıpkı DNA ve parmak izi gibi, herkesin kokusu da tamamıyla kendine has özellikler taşıyor. Suçlular olay yerinde bir yere çıplak tenle sürtündüklerinde vücutlarının kokusunu da bırakıyor.

Nasıl iz sürülecek?
Kokular, vücutta oluşup buharlaşarak dışarı sızan kimyasalların izlerini barındırıyor. Bilim adamları, “elektronik burun” adı altında geliştirdikleri bir cihaz yardımıyla bu kokuların içindeki bileşikleri teker teker ayrıştırıp, kokunun anatomisini çıkarıyor. Daha sonra da zanlıdan alınan ter örneğindeki kimyasallar aynı makineyle inceleniyor. Elde edilen sonuçlar tutarsa, zanlı artık “suçlu” konumuna geçiyor.

Amerikan Ordu Araştırma Dairesi tarafından finansmanı sağlanan bu araştırmada görevli uluslararası bilim adamları, insan vücudunda üretilen ve dışarıya da sızan 44 kimyasal bileşimin kombinasyonlarını analiz ederek kimlik tespiti yapmayı başardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious