Zanlının ilk sözleri: 'Çok pişmanım'

Zanlının  ilk sözleri: 'Çok pişmanım'.14681
  • Giriş : 02.10.2008 / 17:53:00
  • Güncelleme : 02.10.2008 / 17:58:52

Kavga ettiği bir grubun üzerine kamyonet sürerek iki kişinin ölümüne sebep olan zanlı Murat A. adliyede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zanlı, bu sırada kendisine yöneltilen sorulara, "Çok pişmanım. Bilmeyerek yaptım." dedi.

İki gün önce meydana gelen olayda, iki kişi ölmüş ve altı kişi yaralanmıştı. Provoke edilerek Türk-Kürt çatışmasına dönüştürülmek istenen olayın büyümesiyle belde halkı da galeyana gelerek, Kürt kökenli vatandaşlara ait 10 evin camlarını kırmış, çok sayıda kişi jandarma tarafından gözaltına alınmıştı.

Olaylar sonrası zanlılar Murat A. ve beraberindeki 10 kişi, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından adliyeye götürüldü. Adliyede bekleyen zanlı yakınları ise, "Biz barış istiyoruz. Olaylara çok üzüldük. Bira yüzünden oldu." şeklinde konuştu.

Bu arada ilk gün olaylarında gözaltına alınan diğer beş kişinin bugün, kalan 42 zanlının ise yarın (3 Ekim) adliyeye sevk edilmesinin beklendiği açıklandı.

DTP'Lİ TUNCEL SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI

Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Türk ve Kürtlerin binlerce yıldır bir arada yaşadığını belirterek, Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesindeki olaylarla ilgili sağduyu çağrısı yaptı. Kişiler arasındaki küçük bir tartışmanın Türk-Kürt çatışmasına neden olabilecek bir noktaya geldiği yönünde uyarı yapan Tuncel, gerginliğin bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Sabahat Tuncel, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, yaşananları çok üzücü bir olay olarak değerlendirip, ''Bayramda böyle bir olay yaşanması Türkiye halklarına büyük zarar veriyor. Yaşamını yitiren ailelere başsağlığı diliyorum. Bir an önce gerginliğin bitmesi gerektiğini düşünüyorum.'' dedi.

Türkiye'de uzun süredir dikkat çekmeye çalıştıkları Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda adım atılmamasının iki halk arasındaki gerginliği bir şekilde tırmandırdığını savunan Tuncel, "En küçük olaylar bu tip ölümlü sonuçlara ya da kavgalara neden oluyor. Türk ve Kürt halkı arasında çıkacak en küçük bir tartışma kitlesel olarak halklar arası karşıtlığa dönüşüyor. Bir defa bunun ortadan kaldırılması için başta hükümetin görev alması gerekiyor. İki halkın kardeşliğini pekiştirmesi gerekiyor. Türkiye'de barış ve demokrasi için adım atılması gerektiğini düşünüyorum.'' diye konuştu.

BİN YILDIR BİRLİKTE YAŞIYORUZ

''Bu vesileyle bu tip olayların bu kadar büyük toplumsal sorunlara neden olmayacak şekilde bir an önce çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.'' diyen DTP'li vekil, yaşamını yitiren ailelere başsağlığı diledi. Kişiler arasında küçük bir tartışmanın Türk-Kürt çatışmasına neden olabilecek bir noktaya geldiği yönünde uyarı yapan Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü; ''Bir an önce gerginliğin bitmesi gerekiyor. Çünkü oradaki Kürt yurttaşlar yaşayamaz duruma geliyor. Çatışmalar ya da linç girişimleri gelişiyor, diğer taraftan kitlesel gösteriler. Bu Türkiye'ye kazandırmaz, kimseye kazandırmaz. Bunun bir an önce son bulması için adım atılması gerekiyor. Bugün Ayvalık'ta oldu. Yarın, kalıcı çözüm olmazsa İstanbul'da olur, başka yerde olur. Sonuçta Türk ve Kürt halkı bin yıldır bir arada yaşıyor. Sadece bir bölgede değil Türkiye'nin her yerinde birlikte yaşıyorlar. Eğer bu tip sorunlar engellenmezse daha farklı ve vahim sorunlara yol açabilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*